#i Terugblik op mooie resultaten van vorig jaar Jaarbericht 2014: WANDELNETWERKEN Tholen, fase 1 1 VI a Het gehele jaarverslag is binnenkort te downloaden van onze website: www.landschapsbeheerzeeland.nl/wat-landschapsbeheer-doet Door: BertZwikker, vrijwilliger wandelnetwerk Tholen Mijn bijdrage aan het vrijwilligerswerk bestaat uit twee delen: ik was betrokken bij het bedenken van het wandel netwerk rond Stavenisse. En sinds september 2014 help ik mee met de feitelijke aanleg van het wandelnetwerk op De vrijwilligers plakken de richtingspijlen het noordelijk deel van Tholen. Fotograaf: SLZ Tot enkele jaren geleden was ik werkzaam op een Thoolse camping, een familiebedrijf. We zijn daar mee gestopt maar ik heb nog steeds affiniteit met de Thoolse recreatie. Zodoende heb ik in het najaar van 2013 gereageerd op een oproep om mee te werken aan de aanleg van een wandelnetwerk, allereerst op het noordelijk deel van het eiland. Op de eerste informatieavond werd door de SLZ aan de aanwezige belangstellenden gevraagd om voor elk van de vijf noordelijke dorpskernen een dorps-ommetje te bedenken. Voor Stavenisse meldden zich Anja en Thea, ex-campingcollega's van me. Ik sloot me bij hen aan en we vormden een werkgroepje, later uitgebreid met Annemiek. Huiswerk Het huiswerk wat we verder onder andere meekregen was, om de bezienswaar digheden en ook het thema voor het Stavenisse ("leven met het water") in het dorpsommetje te verwerken. We inven tariseerden eerst wat er al aan bestaande routes was om geen dubbel werk te doen. Na wat turen op topografische kaarten, Google Earth, natuurlijk rondkijken in het veld en wat puzzelen kwamen we tot een eerste voorstel. Daarin moest later nogal het een en ander worden gewijzigd. Voor verschillende dijkvakken, die gebruikt werden voor het houden van schapen, kregen we helaas geen toegang van de pachter of eigenaar. Buitendijks bleken er betredingsver- boden te gelden, vanwege mogelijke versto ring van vogels. Maar na de nodige aanpas singen hadden we begin 2014 "ons" stukje van het netwerk op papier klaar. Veldwerk In september 2014 begon het feitelijke veldwerk, zoals het ingraven van de wegwij- zerpalen en het bevestigen van de bordjes. De vrijwilligers hiervoor, Henk, Jos, Kees en ikzelf werden begeleid door Arthur, wandel- 8

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 10