Door: Lucien Calle en Ewoud Voogd, Medewerkers SLZ Schorzijdebij en Schorviltbij In Zeeland komen op de schorren een aan tal zeldzame bijen voor. De schorzijdebij is te vinden in de smalle Atlantische kust strook van Frankrijk tot Noord Duitsland. Deze bij maakt haar nestholletjes in de grond en kiest daarvoor liefst zandige plek jes. Ze is afhankelijk van zeeaster, waarmee de bijen hun larven voeden. De soort staat op veel plaatsen onder druk, bijvoorbeeld doordat in het buitenland veel schorren begraasd worden, waardoor er weinig zeeaster aanwezig is. In Zeeland zijn er nog wel voldoende voedselplanten, maar zijn de nestelmogelijkheden vaak beperkt. De schorviltbij is een koekoeksbij die haar eitjes als nestparasiet afzet in de nestjes van de schorzijdebij. Deze koekoeksbij is uiterst zeldzaam en komt buiten de Delta nergens voor! Nederland heeft dus een belangrijke taak om deze soorten te beschermen. Zandheuvel op Tholen - Fotograaf: Lucien Calle Bijenhotels Tijdens de dijkverzwaringswerkzaamheden in onze provincie zijn de afgelopen jaren 34 bij enhotels langs de zeedijken aangelegd. Dit zijn hopen zand, waarin de Schorzijdebij haar nest maakt. Hiermee zijn de nestelmogelijkheden in Zeeland flink verbeterd! SLZ heeft dit jaar alle 34 zandheuvels geïnventariseerd. Daarbij is gelet op de aanwezigheid van de bijen en de staat van onderhoud. Dit blijkt positief uit te pakken. Een groot deel is bezet, door beide soorten. SLZ heeft bij een 6-tal heuvels beheer- werkzaamheden uitgevoerd. De vegetatie werd 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 14