Uitdiepen laagtes bij de Zwaai Fot^r^mE^m^ Voogd gemaaid en er werden open plekken gemaakt, zodat de bijen in het zand nieuwe nestjes kun nen maken. Waterschap Scheldestromen finan cierde deze werkzaamheden. Komende seizoe nen zal dit beheer zo worden voortgezet. PAS-PLAN PAS betekent: Programmatische Aanpak Stikstof. Het is een project waarbinnen er een mogelijkheid is om subsidie te krijgen om een verbeterslag te maken binnen natuurter reinen binnen enkele geselecteerde natuura- 2000-gebieden. Doel is de uit luchtvervuiling afkomstige neergeslagen stikstof af te voeren. Stichting de Zwaai Eén van de eerste pas-plannen die SLZ heeft opgesteld was voor Stichting de Zwaai in Nieuw-Haamstede. Hier is gekozen voor het deels afplaggen van het terrein, zodat de stik- stofrijke bovengrond kon worden afgevoerd. Verder zijn er voor de biodiversiteit enkele laagtes wat uitgediept, zodat er poelen zijn ontstaan. Mossen Op de afgeplagde gedeeltes krijgen onder andere korstmossen weer een kans. De eens zo omvangrijke mosvlakten die de oude duinen bedekten zijn schaars gewor den, o.a. doordat ze met grasachtigen zijn overgroeid. De mosvlakten kunnen zeer soortenrijk zijn en een kenner vindt er al gauw soorten als Zomersneeuw, Sierlijk rendiermos, Gevorkt heidestaartje en ander soorten. Doordat niet het gehele terrein is afge- plagd, maar ook voldoende duindoornstru weel, gemengd struweel en grasvlakten zijn overgebleven is het gebied zeer rijk aan verschillende biotopen. Het werk bij de Zwaai is grotendeels in het winterseizoen van 2014-2015 uitgevoerd. Een klein deel van de werkzaamheden wordt in de zomer van 2015 uitgevoerd. Er worden handmatig nog exoten ver wijderd uit bestaand gemengd struweel. Onder andere de Amerikaanse vogelkers zal dan aangepakt worden. Het gebied is niet vrij toegankelijk, maar goed te over zien vanaf het Oude Vuur, een zijpad van de Torenweg in Nieuw-Haamstede. Zomersneeuw Fotograaf: Lucien Calle De Boom In Zomer 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 15