Jaarbericht 2014: UITVOERING Herstel leefgebieden Terneuzen Door: Rudie Geus, Medewerker SLZ Diverse weide- en akkervogels zoals schol- intensiever gebruikt wordt. Dit heeft niet eksters en patrijzen, staan sterk onder druk. alleen invloed op de biodiversiteit maar ook Onder invloed van schaalvergroting, het ver- de beleving van de leefomgeving van de dwijnen van landschapselementen en oude mens wordt hierdoor nadelig beïnvloed. Met gebouwen zijn hun leefgebieden minder het project 'Herstel leefgebieden Terneuzen geschikt geraakt. Natuurwaarden die vroe- hebben we, met name in de Zeeuws Vlaamse ger algemeen waren in onze Zeeuwse polders Kanaalzone, 20 soortenbiotopen verbeterd zijn tegenwoordig zeldzaam. Belangrijke en hersteld, reden hiervoor is dat ons landschap steeds Kleine acties: grote gevolgen Door het treffen van kleinschalige maatre gelen wordt een biotoop opnieuw geschikt en kunnen deze soorten zich in het gebied handhaven. Zo hebben we oude Zeeuwse graangewassen op akkers ingezaaid en bij het buurtschap Schapenbout hebben de bewoners geholpen met het aanplanten van speciale oude rassen hoogstamfruit in de col lectieboomgaard in het Co van Schaikpark. Op een erf in Zuiddorpe heeft de enthousi aste eigenaar nestkasten opgehangen en de Huiszwaluwnestjes hulsthagen hersteld. Hulsthagen zijn typische hagen voor de zandgronden van de grens streek; ze vormen een erg dichte haag die goed kan dienen als broedgebied voor diverse vogelsoorten zoals de heggenmus. Verder zijn de brandweerkazernes in Axel en Zuiddorpe door de doordeweekse vrijwilligersploeg (VLP ZVL 2) voorzien van nestkasten voor de huis zwaluw en gierzwaluw. Het dak van de kerk in Zuiddorpe heeft een nieuw luikje gekregen met invliegopening voor de grijze grootoorvleermuis; een zeldza me vleermuissoort die in Zeeuws-Vlaanderen alleen langs de grens voorkomt. Op het kerk- terrein en de begraafplaats staan diverse oude bomen die een ideaal jachtgebied zijn voor vleermuizen. Een oude beuk met diverse plak- oksels is voorzien van een trekanker om te voorkomen dat de zware takken uitscheuren. De Willebrordestoren in Terneuzen heeft ook nieuwe luikjes gekregen t.b.v. de broedlocaties van de gierzwaluw. En op het platte dak van deTerneuzense gemeentewerkplaats zijn twee broedvlakken van grind aangelegd voor de scholekster. 14

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 16