Jaarbericht 2014: CULTUURHISTORIE Joodse begraafplaats Vlissingen Door: Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Eind 2013 kwamen we in contact met Jacques de Hond, contactpersoon van de Joodse gemeenschap Zeeland. De Joodse begraafplaats in Vlissingen moest een opknapbeurt krijgen en hij vroeg onze steun. Onder andere het metaheerhuisje (aula, rei nigingsgebouw) en de beplanting moesten worden aangepakt. Voor de begraafplaats zelf werd door SLZ samen met de Joodse gemeenschap een plan gemaakt, dat in janu ari in uitvoering ging. Het begon klein, maar werd uiteindelijk een breed project waarin door bedrijven, vrijwilligers, gemeente en SLZ op plezierige wijze werd samengewerkt. Dankzij deze bijzondere manier van werken, kon er meer worden gerealiseerd dan aan vankelijk werd gedacht. Werkzaamheden Eerst werden de struiken in de singel rond het terrein teruggezet en bomen kregen een snoeibeurt. Een wat grotere boom werd geveld door de uitvoeringsploeg van SLZ. Een zieke kastanje die te dicht bij het meta- heerhuis stond werd door de gemeente weg gehaald. Al het vrijkomende snoeihout mocht op het aanliggende terrein van de gemeente worden gebracht. Tijdens de werkdagen kon telkens gebruik gemaakt worden van de kanti ne van de gemeente. Daar kon men pauzeren onder het genot van een kop koffie, thee of warme chocolademelk. Koheenpad Half maart werd het zogenaamde Koheenpad aangelegd door SLZ vrijwilligers. Tuinhout Zeeland zette tegen gereduceerd tarief een kraan in om het cunet uit te graven. De gemeente Vlissingen schonk zakken drai- nagegrit, omdat het terrein altijd zeer drassig is. Melse-Maljaars bracht gratis de benodigde schelpen met een grote vrachtwagen met grijper. Tussen het lossen van de schelpen in de kruiwagens door, werd telkens een schep grond, uit het cunet afkomstig, in de aan- hanger geschept. Dat scheelde een heleboel handwerk en heen en weer geloop. De grond en de schelpen moesten namelijk aan de andere kant van de heg terecht komen. Eerst werden de kleischelpen gelost en door de vrij willigers uitgereden en daarna nog een laag dekschelpen. De grond uit het cunet werd met een door de gemeente beschikbaar gestelde aanhanger naar het opslagterrein van de gemeente gebracht. Aanplant en herstelwerk De volgende klus was de aanplant van een laagblijvende ligusterhaag tussen de begraaf plaats en het pad. Een fysieke scheiding tussen begraafplaatsterrein en het pad is gebruikelijk in de Joodse begraafcultuur. Vrijwilligers van SLZ groeven de kuilen en plantten de struiken. Ongeveer tegelijk met het gereedkomen van het pad, werd de restauratie van het meta- heerhuisje opgeleverd. Een aannemer voerde het herstelwerk uit en SLZ kon hier een kleine financiële bijdrage aan leveren via het project kleine cultuurhistorische elementen. De binnenkant van het metaheerhuisje kon ook wel een opfrisbeurt gebruiken. Via het Aannemingsbedrijf van dhr. Kikkert werd voor 16

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 18