In gesprek bij paneel in collectieboomgaard Een mooi project wat jaren duurde om te komen tot het succesvolle herstel. Duidelijk was dat Han Polman onder de indruk was van de jarenlange inzet van de vrijwilligers en SLZ. Hij gaf blijk van waardering voor de mooi her stelde sluis die van cultuurhistorische beteke nis is. Het weer bleef goed en dus was er ook nog tijd om de collectieboomgaard De Groene Knoop te bekijken. Hier staan diverse oude hoogstamfruitbomen rassen. Een nieuw op te starten project van SLZ: 'ieder dorp zijn eigen boomgaard' kwam hier aan bod, met open toegankelijke boomgaarden als bron van bio diversiteit en beleving, waar bewonerspartici patie bij aanleg, beheer en het organiseren van activiteiten een grote rol heeft. Vanwege het kenmerkende karakter van de hoogstamfruitboomgaarden als karakteris tieke landschapselementen in het landschap van Zeeland, vroegen we de commissaris of hij ambassadeur hiervoor wilden worden. Natuurlijk kon hij dat niet direct toezeggen. Later hoorden we van hem dat hij dat kan en wil doen. Kort konden we nog even stil staan bij diverse mooie landschappelijke en cultuur historische elementen in de omgeving. Zo hadden we zicht op het verdedigingswerk 'de batterij', waar dankzij een bruggetje het ook mogelijk is om te wandelen. Er was nog veel meer te vertellen, maar de tijd was op. Het was zeker een waardevolle dag en we waren allen tevreden over dit werkbezoek. De sluis is van dichtbij te bekijken Uitleg door Maurice Kindt over de Zwartenhoekse Zeesluis Projecten laten zien Natuurlijk maakten we een wandeling over het ommetje Koewacht en dit maakte gelijk duidelijk dat het toegankelijk maken van het platteland nieuwe perspectieven kan bieden. Een van de wensen die de bewoners van dit gebied hadden was een trekvlot. Door inspanningen van de vrijwil ligers en de bewoners hebben ze er zelf voor gezorgd dat deze er ook kwam. Bij een ander project, het omvangrijke her stel van de Zwartenhoekse Zeesluis, kreeg de commissaris meer informatie van enke le vrijwilligers cultuurhistorie. Aan de hand van het paneel en de vele foto's die in de loop der jaren gemaakt zijn, maakten ze indruk door hun kennis en gedrevenheid. Hierbij vertelden ze over de geschiedenis van de sluis, het hele proces van uitwisse ling en samenwerking tussen SLZ en vele partners, waaronder de provincie. Kennis, prachtige beelden en doorzet tingsvermogen zijn zichtbaar in het boek "de Zwartenhoekse Zeesluis" wat de com missaris ontving. De Boom In Zomer 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 21