Door: Kees Tonkens, medewerker SLZ SLZ voert bij hoogstamfruitboomgaarden één keer per 2 jaar reguliere snoei uit. Dat doen wij het hele jaar door. Aanvullend daarop is het soms aan te raden, dat de fruitboomeigenaren zelf soms zomersnoei toepassen. Als eigenaren van boomgaarden worden gebeld, om een afspraak te maken voor het snoeien van hun fruitbomen, stellen zij regelmatig de vraag waarom er in het voorjaar of in de zomer gesnoeid moet worden. Ik wil daar in dit arti kel graag een antwoord op geven. Risico op ziektes gedurende de seizoenen Vanaf het vroege voorjaar, als de sapstroom van de bomen en daarmee de wondvergrendeling weer op gang komen, neemt de bescherming tegen schimmels en bacteriën steeds meer toe, tot de langste dag. Daarna neemt de bescher ming weer geleidelijk af, totdat hij minimaal is in de winter. Vanaf de herfst komt er een nieuwe lichting schimmels vrij, die tot schadelijke ziektes kan leiden. Het risico op vrucht boomkanker is daarom bij appels en peren in de late herfst het grootst, evenals het risico op loodglans bij pruimen en bac teriekanker bij kersen. Vooral loodglans bij pruimen kan fataal zijn voor de boom. Steenfruit kan daarom 's winters beter niet gesnoeid worden, vanwege de dan grote infectiekans via snoeiwonden. Vandaar dat we graag wachten tot het vroege voorjaar. In de beroepsteelt wordt veel tegen de genoemde ziektes gespoten, maar dit wil len wij niet doen in de hoogstamfruitboom gaarden, ook omdat dit overbodig is bij een verstandig snoeibeleid. Vruchtboomkanker is ook zonder bestrijdingsmiddelen via snoei en uitsnede van wonden goed te behandelen. Bij walnoten en in mindere mate moerbeien 20

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 22