Keuzeaspecten Wintersnoei Voorjaar/zomersnoei Infectiedruk Hoog Lager Weerstand tegen infecties Geen Goede weerstand Zicht op de gesteltak-structuur Goed Matig Zicht op de conditie van de boom Matig Goed Groeireactie na de snoei Sterk (het sterkst in de laatste wintermaanden) Geleidelijk afnemend Verwerking van snoeiafval in houtril Makkelijk Bewerkelijker door het blad Gevaar voor faunaverstoring Niet In oudere boomgaarden is hier kans op Wil je groei bevorderen, bijvoorbeeld bij een jonge boom, of bladscheuten sti muleren bij een oudere boom, kies dan de winter of het vroege voorjaar om te snoeien. Als een al te uitbundige groei getemperd moet worden: snoei dan in de late zomer. Alle voor- en nadelen afwegend, wordt de keuze gemaakt voor een bepaald snoei- tijdstip in een bepaald soort boomgaard. De meeste boomgaarden zijn gemengde, bestaande uit steenfruit (pruimen, ker sen) en pitfruit (appels, peren). Ervan uitgaande dat er éénmaal per twee jaar een volledige snoeibeurt nodig is, zijn we aangewezen op de voorjaarsperiode. Als er ook walnoten en moerbeien gesnoeid moeten worden, is de mogelijke snoeipe- riode zelfs nog korter: eind mei begin juni: als ze goed in het blad staan. Zomersnoei In veel literatuur over snoei wordt met 'zomersnoei' de snoei bedoeld, die een aanvulling is op de veel toegepaste, regu liere wintersnoei. In de loop van het groei seizoen ontstaan jonge scheuten, waar van de lange en recht omhoog groeiende scheuten 'waterlot' genoemd worden. De zomersnoei bestaat uit het tijdig wegne men hiervan. Daarmee houd je de structuur van de boom open en beperk je de kans op schimmelaantastingen zoals; meeldauw, moni- lia en schurft. De schimmelgroei wordt name lijk bevorderd door een te dicht gegroeide kroon. Door verwijderen van waterlot komen voedingstoffen alleen ten goede aan gewens te groei en aan het fruit. Bovendien heb je de komende snoeibeurt minder werk. Het is ook nog een plezierig en gemakkelijk klusje omdat de scheuten nog zacht en kruidachtig zijn. Door een eenvoudige draaibeweging met de hand zal de aanzet van de scheut meteen verwijderd worden, zodat je op die plek geen hergroei hoeft te verwachten. Je maakt een keuze welke scheuten je eruit haalt en welke je wilt inkorten met het oog op vorming van toekomstig vruchthout. De wondjes sluiten snel af en het houdt de boom in goede condi tie. Dergelijke zomersnoei door de eigenaar is daarom aan te raden als jaarlijkse aanvulling op de twee-jaarlijkse reguliere vormsnoei door SLZ. Als de reguliere snoei door SLZ toevallig in de zomer plaatsvindt, zal de hierboven beschre ven waterlot-snoei er een automatisch onder deel van zijn en hoeft de eigenaar dus geen aanvullende zomersnoei te verrichten. De Boom In Zomer 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 23

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 25