veenmoerassen en hoopte zich een dikke laag rietveen op. Veenvorming ontstaat wanneer plantenresten in een zuurstof- arm milieu terechtkomen. Bacteriën en schimmels kunnen de plantdelen in zo'n milieu maar met moeite verteren en daardoor hopen de halfverteerde plantenresten zich op. Aan het begin van onze jaartelling kwam, door inbraken van de zee en het ontwateren van het veen door mensen, aan dit veenpakket een einde. De eerste jaren heeft het waterschap elk jaar de slootoever geklepeld. Daarna heb ik steeds een loonwerker ingehuurd met een korfmaaier. Dit werkt minder geweld dadig dan de klepelmachine, maar de hoeveelheid biomassa is enorm, omdat ik ook het riet van de 'overkant' ontvang. Ik wacht dan een tijdje tot het riet is opge droogd. Daarna werk ik het op hopen. Veldmuizen graven er hun gangen en eten nog van de rietstengels en de zaden. Dat is overigens veel minder het geval bij geklepeld riet. Aan het eind van de winter zet ik het op hopen; hierin heb ik al eens een overwinterende egel en een bunzing aangetroffen. Mijn grootva ders in het Noord-Hollandse veenweide- gebied gebruikten riet om hooiklampen af te dekken. Riet is ook goed spul om in de potstal te gebruiken. Onze beheers- werkgroep maaide het riet en legde het op de kant langs de weg. Een boer met schapen kwam dan met de opraapwa- gen of stropers en nam het mee voor de schapenstal. De zwangere ooien werden dan in het riet in de schuur gejaagd en knabbelden van het bladriet en de water munt. Riet draineert beter dan stro. Na de lammerentijd werd het riet en de mest opgehaald voor de bollenakkers. Jammer dat het riet langs de slootkanten tegenwoor dig niet meer wordt benut. Als je en rietvegetatie hebt kan je voor ver schillende zaken kiezen: Je kunt gaan voor een overjarige rietvegetatie waar zich spon taan wat struiken kunnen gaan vestigen. Je kunt dan voorlopig volstaan door met je armen over elkaar te kijken en genieten hoe het zich ontwikkelt. Of je kunt gaan voor een Jaarlijks gemaaide rietmat. Als je het riet als zodanig wilt behouden is het het beste om laat in het seizoen te maaien. Maar je kunt er ook voor kiezen om (een deel van) het riet om te vormen in een bloemrijke oevervegetatie. Dan moet je wel intensiever gaan maaien, of het stuk laten begrazen. Als je gaat maaien, zorg en dan voor dat je de eerste jaren vroeg maait en tenminste 2 keer jaarlijks. Voor de toekomst ben ik van plan om een deel van het riet in het voorjaar te maaien. Dit verschraalt de oever en ook de sloot zelf krijgt meer licht. De broedende bosrietzanger, kleine karekiet, eenden, fazanten en water hoentjes zitten meest aan de overkant in het hoge riet of dijktalud. Ik heb helaas geen vee, anders zouden de schapen, koeien of paarden de oever wel open houden. Probeer niet de strijd met het riet aan te gaan door alleen in het najaar te maaien. Elk jaar druk ik de loon werker op het hart dat riet wel anderhalve meter diep wortelt en extra diep uitmaaien in het najaar alleen maar de rietgroei bevordert. Het is jammer dat het waterschap verplicht om elk jaar beide zijden van de sloot te maaien. Elke winter zie ik dat er veel vogel tjes zoals winterkoninkjes in het overjarig riet hoger in het talud schuilen. Ik ben er zelf eens in gaan zitten; het is er windstil en vrij behaaglijk bij windkracht 7 uit het noordoos ten en 10 graden vorst! De Boom In Zomer 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 27