Bruine kiekendieven op m akkers Door: Alex Wieland, medewerker SLZ Bruine kiekendieven broeden meestal in rietvelden. Zeeland is voor deze soort relatief belangrijk en langs de meeste kreken is wel een kiekendief te vinden. Vrijwilligers van roofvogelwerkgroep Zeeland zetten zich in voor deze prachtige vogel en SLZ probeert ze hierbij te ondersteunen. Predatoren Steeds vaker worden broedpogingen ondernomen op agrarische gronden. De reden hiervoor is dat de rietvelden steeds minder aantrekkelijk blijken te zijn. Opslag van bomen en struiken is ongun stig. Deze bieden goede mogelijkheden voor predatoren als kraaiachtigen die, als ze de kans krijgen, de eieren van de kiekendief prederen. Door verdergaande ontwatering worden de rietvelden ook toegankelijker voor grondpredatoren. Indien het nest in een vroeg stadium mis lukt, beginnen de meeste kiekendieven nog een keer met broeden. De gewas sen op het land staan dan al wat hoger en bieden een goed biotoop. De dichte stand van graangewassen, productiegras of luzerne zijn voor grondpredatoren een belemmering om bij het nest van de kiekendief te komen. Als de akker groot genoeg is en er weinig bomen in de buurt zijn maken ook kraaiachtigen weinig kans het nest te prederen. Ideaal dus om een nest te bouwen. Opsporing verzocht Kiekendieven broeden altijd op de grond en dit maakt ze kwetsbaar voor land bouwkundige werkzaamheden. Het nest kan overreden worden of de jongen kun nen in de oogstmachine terecht komen. Dit wil natuurlijk niemand. Daarom zijn er mensen opgeleid die in veel gevallen het nest al weten te traceren voordat de land bouwer in de gaten heeft dat de kiekendief op het land broedt. Er is een cursus geweest hoe het opsporen van de kiekendieven in zijn werk gaat en hoe de procedures daarna zijn. Het contact met en de medewerking van de landbouwer en de loonwerker zijn erg belang rijk. Indien het nest van de kiekendief gevaar loopt met de oogstwerkzaamheden blijft er een stukje gewas staan en dit wordt dan uitgerasterd. Dit is noodzakelijk omdat na de oogst het perceel nu wel goed toegankelijk is voor grondpredatoren. Deze komen ook vaak een kijkje nemen op het net geoogste perceel want er valt meestal wel wat te halen. Als de kiekendieven uitgevlogen zijn wordt het raster weer verwijderd. Nest gevonden? In sommige gevallen wordt het nest niet vooraf getraceerd maar vindt de loonwerker of de landbouwer het nest. Het is dan zaak dat ze snel mogelijk contact op nemen met ons of met Roofvogelwerkgroep Zeeland, Jaap Poortvliet: tel. 06 52 22 44 97 of 0115 69 06 13 of Willy Vink: 0115-850837. We kunnen dan zo snel mogelijk beschermingsmaatregelen plaatsen. Met middelen van het soortenbeleid van de provincie Zeeland zijn wat bescher mingsmaterialen aangeschaft die over de gehele provincie ingezet kunnen worden. 'hapsbehef

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 29