B&e A :v si Door: Pieter Voets, medewerker SLZ Alle foto's: Pieter Voets Het klinkt als een tegenstelling! Je gaat toch geen planten afmaaien om ze te behouden of andere soorten te krijgen? Toch doen we dat met het zogenaamde 'Ecologisch maai- beheer' wél. Dit maaibeheer heeft als doel om een bepaalde vegetatie (begroeiing) te behouden of te krijgen. Het gaat dan om bijzondere en beschermde plantensoorten. Bodem Ecologisch maaibeheer heeft alles te maken met voedingsstoffen in de bodem. Over het algemeen kunnen we zeggen dat er op voedselrijke grond weinig soorten heel veel voorkomen. Je kan dan denken aan wegbermen die voornamelijk uit grassen, fluitenkruid en andere vrij algemene soorten bestaat. Hoe mooi een berm met bloeiend fluitenkruid ook is, botanisch zijn deze niet heel interessant. Verspreid in Zeeland hebben we plaatsen waar de bodem wat schraler (minder voedselrijk) is. Vaak gaat het om plekken waar zand in de bodem zit zoals de dui nen maar ook stukjes dijktalud. Wanneer zo'n dijktalud zich ook nog eens aan de zuidkant bevindt (opwarming door zon), kunnen daar grote aantallen en ook bij zondere soorten voorkomen. Maaien Alle terreinen die wij ecologisch maaien zijn plekken met potentie omdat er al bepaalde soorten voorkomen, of omdat de ondergrond geschikt is (schraal, zuidkant dijk). Op locaties met bijzondere soorten voeren we 'instand- houdingsbeheer' uit. Hier wordt zodanig gemaaid dat het terrein geschikt blijft voor deze soorten. Het maaiwerk wordt na de bloei van de belangrijkste soorten gedaan, zodat ze hun zaad kunnen verspreiden. Het maaisel wordt wel altijd afgevoerd zodat er ook nog steeds voedingsstoffen weggehaald worden. Sommige terreinen hebben wel potentie, alleen staan er soms nog veel algemene soor ten op. Hier voeren we 'verschralingsbeheer' uit wat er op neerkomt dat er nog zoveel mogelijk voedingsstoffen afgevoerd dienen te worden. Daarom wordt er twee maal per jaar gemaaid en afharkt. De Boom In Zomer 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 31