De eerste maaironde vindt dan tus sen half mei en half juni plaats op het moment dat de planten veel voedings stoffen in de bladeren hebben opgesla gen. Door het dan te maaien en af te har ken haal je die voedingsstoffen weg! Ook staan er nog weinig bijzondere soorten dus die hebben er niet onder te leiden. Het streven is dat er na een aantal jaar van twee keer maaien, over gegaan kan worden op één keer maaien omdat het terrein al zo verschraald is! Vanwege de kwetsbaarheid van vochtige en natte gebieden (spoorvorming bij grote en zware machines) en het werk op taluds, voert SLZ het werk uit met een éénassige trekker. Degene die maait loopt achter de machine. Aan de voorkant van de trekker zit een zogenaamde maaibalk die het gras laag bij de grond afknipt. Hierdoor is het maaisel goed af te harken. Resultaat van ecologisch maaibeheer Biodiversiteit Een waardevolle vegetatie is ook van groot belang voor bijvoorbeeld bijen en andere insecten. Sommige vlinders hebben als waard- plant een zeldzame soort. Een goed beheer van zo'n plek is dus van belang voor zowel de plant zelf als de vlinder. Een voorbeeld hiervan is de kleine parelmoervlinder en het duin viooltje. Vrijwilligers Een heel verhaal zo over het ecologisch maai beheer maar het belangrijkste om dit voor elkaar te krijgen mag ik niet vergeten. Dat zijn de vrijwilligers! Dankzij hun inzet krijgen we het elk jaar weer voor elkaar. Op verschillende dagen door de week zijn er diverse vrijwil- ligersgroepen die zowel het maaiwerk als het afharken doen. Daarnaast hebben we ook een aantal scholen en zorggroepen die een handje helpen door een dag of dagdeel te komen werken. We kunnen zeker nog vrijwilligers gebruiken om te helpen bij het maaiwerk! Zin in? Neem dan contact met ons op of kijk eens op www.natuurwerkzeeland.nl. 30

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 32