Duurzaamheid in Oostkapelle 2030 Door: Peter Geene, werkgroep Duurzaamheid Oostkapelle Sinds vorig jaar bestaat in ons dorp Oostkapelle een werkgroep "Duurzaamheid". Die is in het leven geroepen om doe(l)stel- lingen uit ons "Dorpsplan 2030" te helpen realiseren: een grote groep inwoners heeft (tijdens een proces van een jaar of twee) een aantal zaken geformuleerd die we in het jaar 2030 gerealiseerd willen zien. Die zaken lopen uiteen van het aantrekkelijker maken van de winkelstraat (autoluwe wandelzone i.p.v. doorgaande weg), clustering van sport-, welzijns- en onderwijsvoorzieningen, gezond heid, wonen en energie en duurzaamheid. Het thema duurzaamheid is verweven met vele andere thema's: energie, gezondheid, natuur en milieu etc. Vandaar dat we dit thema niet alleen maar als apart item hebben benoemd, maar met allerlei dwarsverbindingen hebben verbonden aan elkaar. Wat hebben we tot nu toe gedaan? We zijn met 5 mensen begonnen priori teiten te stellen: laten we beginnen met energie. Alle zonnepanelen in het dorp zijn geïnventariseerd (nul-meting 2014= 1288 panelen bij zo'n 80 panden) via een enquête. Via uitwisselingsgesprekken met ervaringen (ook via de ZMf) en via promo tie bereiken we in 2030 een hoger aantal in ons dorp en bekijken we de optie voor een zonne-collectief. Daarnaast is er een pilotproject gestart begin 2015 voor het verduurzamen van het segment koopwo ningen (voor 1980 en tot 200.000,-) i.s.m. studenten van de Hogeschool Zeeland en de afdeling Wonen van de gemeente Veere. Afgelopen juni zijn de resultaten daarvan gepresenteerd met o.a. een advieskaart voor de bewoners. Vanaf september 2015 wordt hieraan een vervolg gegeven. N8N8 Voor het 10e jaar doen we mee met de Nacht van de Nacht (N8N8) eind oktober. Dit jaar zoe ken we samenwerking met Terra Maris (Zeeuwse Landschap), Staatsbosbeheer, de Protestante Kerk en het sterrenwachtcomplex van Klaas Jobse (Astronomyproject Cyclops). De week voorafgaande aan 24 oktober (Urgenda-datum) gaan we met jongeren de lichtvervuiling in Oostkapelle daadwerkelijk meten. Tijdens de N8N8 zelf is er weer een Spirituele stiltewande ling vanuit de Dorpskerk, de duinovergang Duinweg en door het bos naar landgoed Zeeduin; er worden ook gedichten voorgedra gen. Ieder Dorp Zijn Boomgaard Onze werkgroep Duurzaam Oostkapelle is ver der bezig met de diaconie van de Protestantse Kerk en SLZ om in het kader van het project 'Ieder Dorp Zijn Boomgaard een dorpsboom gaard met hoogstamfruitbomen aan te leggen. Ondersteund met de kennis van SLZ ontstaat tussen het volktuinencomplex en het nieuwe landgoed Buiten-Pekelynge/Molenwijk een pluktuin van noten, bessen en fruit voor het hele dorp. Dit ideaal past precies in het verlengde van de Dorpsraad om gezondheid bevorderende ini tiatieven (biologisch) te steunen en daarom doet de werkgroep Duurzaamheid hier graag aan mee. SLZ stimuleert initiatieven voor een eigen boomgaard in elk dorp van Zeeland. Op 26 september deden we mee met de Erfgoeddag op het landgoed Overduin in Oostkapelle en presenteerden ons in een kraampje. De Boom In Herfst 2015 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 27