- Regelmatig stuiten we op oude markeringen in het bos. Foto: SLZ Kleine bosjes El Door: Robert Wielemaker, medewerker SLZ Al meer dan 10 jaar zijn we bezig met het project "Kleine bosjes in Zeeland". Voor meer dan 100 bosjes hebben we inmiddels een plan gemaakt en zijn onze vrijwilligers- groepen met begeleiders langs geweest om selectief te dunnen of soms wat aan te planten. De meeste eigenaren van bosjes schakelen ons in om wat meer structuur in het bos én het beheer te krijgen. Want voor een optimaal (ecologisch) rendement is dit kritisch dunnen wenselijk. Om dit structureler te kunnen uitvoeren én aan bieden voeren we per 1 januari 2016 een 'bosjes abonnement' in. De laatste jaren lopen de aanvragen voor adviesplannen iets terug en blijven de werkdagen in de bosjes nagenoeg op het zelfde peil. Mede daarom is besloten om de opzet van het project iets aan te passen zodat de eigenaren (particulier én overhe den) "automatisch" contact houden én de deskundige hulp van onze vrijwilligers kun nen verwachten. Bewoners van Sint Maartensdijk dunnen het bosje tijdens de Natuurwerkdag. Foto: Annemiek Slootweg Heel wat particuliere eigenaren voelen zich betrokken en zijn trots op hun eigen bos. Menigeen wil ook graag zelf het werk uitvoeren, maar dit loopt vaak vast op een aantal zaken. De één heeft er gewoonweg geen tijd voor. De ander maakt wel plannen, maar durft eigenlijk niet de knoop door te hakken waardoor het blijft bij het markeren van bomen in het bosje. Het blijft ook moeilijk uit te leggen, dat het soms ecologisch gezien goed is om bepaalde bomen te verwijde ren, zeker wanneer de bomen ouder en dikker zijn. Om die mensen op weg te helpen kan SLZ een adviserende rol vervullen. Karakter leder bosje heeft een eigen karakter, ook al is er in het verleden ongeveer hetzelfde aangeplant. Er zijn namelijk zo veel verschillende factoren die van invloed zijn op het bos, dat we zelden twee gelijkende bosjes zijn tegengekomen. En dat is maar goed ook. Ecologisch gezien is die verschei denheid juist wenselijk.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 22