Van het voorjaar tot diep in het najaar gonst het van de bijen. Maar waar zitten al die beesten 's winters als het vriest? Er zijn wel 358 verschillende soorten bijen in ons land en die hebben allemaal verschillende manie ren om de winter door te komen. Honingbijen De bekendste soort is wel de door de mens gehouden honingbij. Deze bijen overwinteren als volwassen dieren met duizenden exempla ren bij elkaar in een bijenkorf. Daar zitten ze droog en is er voldoende voedsel. Een enkele keer komt het voor dat er een "wild" volk bui ten probeert te overwinteren. Meestal lukt dat niet goed. Door het vele vocht (met schimmels als gevolg) en ook wel de koude sterven deze bijen vaak af. Zelfs nesten die goed verscholen in boomholten zitten redden het vaak niet. De honingbij is heeft als gedomesticeerde soort ook voor het overwinteren onze hulp nodig. Wilde bijen En waar overwinteren al die wilde bijen dan? Veel van die soorten maken nesten in de grond of in hout. Bijen die in het voorjaar vlie gen leggen in die nestjes eitjes, waaruit zich datzelfde jaar nog larven ontwikkelen. Veel van deze soorten overwinteren dan als pop of als volwassen insect. Als in het voorjaar de temperatuur op loopt zijn ze direct klaar om uit te vliegen. Bijen die tot laat in het najaar doorvliegen, overwinteren vaak in eistadium, of als klein larfje. De ontwikkeling tot vol wassen bij gaat dan het volgende voorjaar en zomer door. Hommels hebben een wat afwijkende methode. Daarvan overwinteren alleen de koninginnen. Hoe kunnen deze zich dan voortplanten als alle mannetjes dood zijn? Deze dames hebben in het voorgaande seizoen gepaard en hebben al die tijd de zaadcellen bewaard. Pas in het voorjaar maken ze een nest en beginnen met het leggen van

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 26