eitjes. Ze kunnen de bevruchting van de eitjes reguleren. Uit onbevruchte eitjes ontwikkelen zich vrouwtjes, uit bevruchte eicellen komen de man netjes. Enkele tips In veel tuinen zijn in open stukjes bodem, die door de zon beschenen wordt, nestjes van bijen aanwezig. De celletjes zitten vaak op ruim een decimeter diepte, zodat ze goed beschermd zijn tegen de vorst. Je kunt op die plekjes dus wel de grond bewerken, maar doe dat dan wat oppervlakkig, zodat de meeste celletjes gespaard worden. Een flink deel van de soorten overwintert in hout. En inderdaad, ook in je kachelhout. Als je de haard stookt, weet dan dat daarbij vele duizenden insecten en andere onge- wervelden verbrand worden. Niet alleen bijen, maar ook kevers, larven van vlinders, vliegen ed. Vanzelfsprekend gaan we hier niet pleiten om helemaal geen haard meer te stoken. Maar je kunt misschien iets ter compensatie doen. Spaar ook eens een Deze foto is van voor de winter. Het volk heeft de winter niet overleefd. Alle bijen zijn dood en het nest is wat gehavend door vraat van vogels. dode boom in de tuin. Of leg hier en daar wat houtblokjes neer die mogen verteren. De beste plekjes daarvoor zijn droge plekjes, liefst in de zon. Of maak een insectenflat, waar de dieren ook kunnen overwinteren (zie voor een instructie de SLZ website). Dan hebben die soorten ook in jouw tuin kans om te overle ven. Met die wetenschap geniet je nog meer van het knapperende houtvuurtje... Oc 0oo»ti in WlrUör .K'il 5 f>Tni bring Liflx!sd«ps!x;tx.*er Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 27