en we gaan aan de slag met vrijwilligers werk op historische landgoederen en bui tenplaatsen. We verwachten dat er twee projecten kunnen starten via Europese subsidieprogramma's: een project gericht op het bevorderen van de leefomstandig heden van onder meer de wilde bijen in moderne productieboomgaarden, en een project gericht op het verbeteren van de leefomstandigheden van allerlei soorten op bedrijfsterreinen en op en rond terrei nen van recreatiebedrijven. vrijwilligers 47.000 uur zullen werken, dat komt overeen met de inzet van meer dan 30 arbeidsplaatsen. Dat gaat uiteraard niet voor niets. Er wordt gegeten en gedronken, er zijn vervoermiddelen nodig, er is gereedschap nodig, er moet materiaal gekocht worden, er moet voldaan worden aan veiligheidseisen, er moet kennis van zaken zijn bij de vrijwilligers zelf of via begeleiding door een voorman van SLZ, met de eigenaren moet geregeld worden welk werk gedaan kan worden en hoe het gedaan kan worden, enzovoorts. SLZ heeft becijferd dat de hiermee gemoeide kosten om en nabij 650.000 bedragen, de vrijwilligers- uren worden dan gratis ingezet. Hoe wordt dit gefinancierd? De grootste bijdrage komt van de provincie Zeeland: 350.000; de vrijwil ligers nemen zelf 50.000 voor hun rekening (voor alle kleine kosten die ze zelf maken), de eigenaren nemen 150.000 voor hun rekening (verzorgen van eten en drinken, financiële bijdragen), de Nationale Postcode Loterij draagt 50.000 bij, en tenslotte komt er 50.000 uit allerlei andere bronnen (gemeenten, waterschap, fondsen, sponsors). Het gaat nu wat te ver om al die activitei ten van getallen te voorzien, de planning staat in het werkplan 2016 en de resulta ten komen uiteindelijk in het jaarverslag 2016 terecht, maar één voorbeeld valt te geven. We verwachten dat in 2016 3.000 Voldoende gereedschap aanwezig! Fotograaf: Gezina de Moor

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2015 | | pagina 5