Huiszwaluwen Zuiddorpe Door: Luud Persijn, Vrijwilliger SLZ In het vroege voorjaar van 2015 hebben vrijwilligers van SLZ hier en daar kunstnesten voor huiszwaluwen aangebracht. Onder andere onder de dakoverstek van de brandweergarage te Zuiddorpe en de familie Rozijn aan de Hazelarenstraat te Koewacht, ongeveer 1,5 km oostelijk van genoemde brandweerkazerne. Bewoonde nesten van zowel wildnest als kunstnest horizontaal en schuin onder de dakoverstek. Op beide plaatsen hadden in 2014 respectieve lijk 5 en 1 paartjes huiszwaluwen gebroed. De verwachtingen voor 2015 waren dan ook hoog gespannen. Bij de zomer controle op 15 juli 2015 werden we (Carlos Buijs en ondergetekende) blij verrast door de aanwezigheid van flink wat heen en weer vliegende huiszwaluwen bij de brandweergarage. Bij nader onderzoek telden we een 10-tal bewoonde nesten. Het leuke was dat zowel de door de zwaluwen zelf gebouwde nesten als kunstnesten bewoond waren. Horizontaal of schuin onder de dakoverstek gemonteerde kunstnesten, zie foto's, maakte voor de huiszwaluwen geen ver schil, beide werden als nestplaats geaccep teerd. Opmerkelijk was dat er alleen aan de oostelijke kant van de brandweergarage werd gebroed, de aan de westkant aangebrachte kunstnesten bleven leeg. Vermoedelijk door de minder vrije aanvliegroute, door de daar aan wezige bomen. Bij de familie Rozijn 1,5 km. oostelijk van de brandweergarage bleef het in tegenstelling tot bij de brandweergarage heel stil, daar werd geen enkel broedpaartje gezien. Het lijkt erop dat de huiszwaluwen uit die omgeving elkaar hebben opgezocht om samen één "grote" kolonie te vormen. Het spreekt voor zich dat we komend broed- seizoen weer reikhalzend uitzien naar de terug komst van de huiszwaluwen, kunnen ze hier de opgaande lijn vasthouden?

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 16