Interrog H en verspreid over de boomgaard te hangen. Sommige soorten graven hun nest in de grond. Hiervoor worden hopen zand neergelegd. Fruitbomen bloeien een relatief korte periode. Het is belangrijk dat er op dat moment vol doende bijen in de boomgaard aanwezig zijn. Naast nestgelegenheid is het voor bijen belangrijk dat er voldoende voedsel aanwezig is. Om dit ook buiten de bloeitijd van het fruit te kunnen bieden wordt een brede bloeiboog ontwikkeld. Dit kan door in de buitenste groen- singel, die in Zeeland vaak de functie als wind- singel heeft, soortenrijker te maken. Er kunnen bomen of struiken aangeplant worden die reeds starten met bloeien in februari, of die pas gaan bloeien eind mei. Naast bomen en struiken zijn ook bloeiende kruiden belangrijk. Door een ander (minder intensief) maairegime toe te passen kunnen in bepaalde delen van de boomgaard meer planten in bloei komen. Mogelijk dat er in of nabij enkele boomgaarden ruimte is voor een speciaal ingezaaide bloe menrand. Omgeving Naast voorzieningen in de boomgaard zelf is ook de omgeving van de boomgaard erg belangrijk. Als hier duurzame bijenpopulaties aanwezig zijn dienen ze in verbinding te wor den gebracht met de boomgaarden. Een gebied in de gemeente Borsele zal nader worden uitgewerkt: wat zijn op dit moment al goede biotopen en hoe kunnen we deze verbinden met de boomgaard en welke maat regelen kunnen er getroffen worden om bio topen te verbeteren. Er wordt specifiek gekeken naar terreinen van andere beheerders, zoals van overheden maar ook van particulieren die in het buitengebied wonen. Zo hopen we een netwerk te maken van geschikte biotoopjes. Erven, dijken, bermen, overhoeken en land schapselementen zijn hierbij van essentieel belang. Andere soorten Deze maatregelen zijn niet alleen goed voor wilde bijen, maar ook voor de honingbij en voor insecten die meehelpen om plaagdieren te bestrijden. Voor dit laatste doel worden ook voorzieningen getroffen voor andere soorten. De bekende Torenvalknestkast is tegenwoor dig in veel boomgaarden te vinden. Er zijn nog meer muizenbestrijders die we kunnen helpen. We zullen broedvoorzieningen treffen voor steenuil en ransuil. Daarnaast kunnen takkenrillen bunzing en andere kleine marter- achtigen een woonplaats bieden. Door voor zieningen te treffen voor vleermuizen (vleer muishotel) kunnen o.a. schadelijke wantsen bestreden worden. Subsidie Dit project wordt uitgevoerd in het programma Interreg V Vlaanderen-Nederland. Dit pro gramma verstrekt een subsidie van 50%. De gemeente Borsele subsidieert ook een deel van de kosten. Andere subsidiemogelijk heden worden nog verkend. Meehelpen? Heeft u interesse in dit project neem dan contact op met ons: info@landschapsbeheerzeeland.nl. We zijn nog op zoek naar fruittelers en vrij willigers die mee willen helpen met het uitvoeren van de maatregelen en met de monitoring van de resultaten. Vlaanderen-Nederland De Boom In Lente 2016 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 31