Inhoud en inzet bij elkaar brengen Reden voor SLZ om mee te organiseren is omdat landschappelijke elementen van belang zijn voor biodiversiteit en een cultuurhistori sche waarde hebben. Kennis en inspanning bundelen is winst. Dan kan ieder oren en ogen openhouden bij unieke en authentieke plekjes. Zo is er bij zeeweringen ook aan biodiversiteit gedacht en cultuurhistorie is behouden. Kenmerkende elementen vertellen een verhaal over landschap en gewoonten van bewoners en gebruikers. Weten en beleven SLZ geeft bewoners, vrijwilligers en recreanten de kans om het landschap te beleven, door er samen in te werken, excursies te geven en kennis rond landschapselementen te verdie pen, vaak met samenwerkingspartners. Zo zijn er diverse waardevolle elementen zoals bieten haventjes, unieke sluizen of grenspalen. jnsimatige nestplekke Dorde i i i Sommige elementen zijn honderden jaren oud, maar hebben geen beschermde status. Dus is het nodig dat meer mensen, overheden en eigenaren weten wat er nodig is om de waarde te behouden, te erkennen en te beleven. Ook kan men een rol spelen in beheer en behoud of bij toegankelijkheid zoals bij Wandelnetwerk Zeeland. Het provinciale project Zeeuwse Ankers zet in op het beleven van het erfgoed in Zeeland en wordt gecoördineerd door de SCEZ en SLZ werkt daar aan mee. In de SCEZ-workshop stond beleving en het verhaal wat voor Zeeuwse Ankers vertelt kan worden en centraal. Dijken Dijken zijn robuuste waterkeringen, terwijl ook natuur en cultuurhistorische objecten zijn behouden, vertelde Roy van de Voort van projectbureau Zeeweringen met als voorbeeld restanten van het gemaal Schelphoek, muralt- muren, tijhaventjes. Beleving van cultuurhistorie vanaf de dijken, zoals bij de Plompe Toren (fiet sen naast de Muraltmuur) kan door het open stellen van paden. Binnendijks bij inlagen waar vroeger klei werd gewonnen voor de inlaagdijk, zijn nu mooie natuurgebieden. Op nollen, strekdammetjes blijft oude natuursteen behouden zoals bij Haven Rattekaai in Rilland en de Oesterput nabij Colijnsplaat. Voor recrea tie is langs de Oosterschelde en Westerschelde ruim 200 km onderhoudspad toegankelijk. De Boom In Zomer 2016 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 15