Dijken en biodiversiteit; aanleg en beheer van buitendijkse bijenhotels Lucien Calle (SLZ) bracht de rol van de dijk voor biodiversiteit naar voren, zoals bij goed maaibeheer met afvoer waar door inheemse soorten een kans krijgen. Dijken kunnen ook van belang zijn voor solitaire bijen, die op zoek zijn naar kale zandrijke plekjes voor hun nageslacht. De bijenhotels die de afgelopen jaren bui tendijks zorgvuldig zijn aangelegd tijdens dijkversterkingen langs de Oosterschelde en Westerschelde zijn gemaakt van zand hopen. Dit is voor solitaire bijen en met name voor de zeldzame schorzijdebij. Ook de schorviltbij die alleen in het Deltagebied voorkomt kan hier nestelen. Aanleg van buitendijkse bijenhotels met zand bieden graafmogelijkheden voor bijen, die nestelen door hun eigen holle tje te graven. Ook zandbijen hebben het moeilijk net als alle andere bijensoorten vanwege het gebruik van neonicotinoi- den en omdat er weinig geschikte nestel- plekken waar ze in los zand hun eitjes kunnen leggen. Dus voor de specifieke zeldzame soorten, die hier nog voor komen is de aanleg en het beheer van deze bijenhotels belangrijk. Meedenken en netwerk betrekken Een workshop door Sandra Dobbelaar (SLZ) liet deelnemers meedenken over de waarde van cultuurhistorische elementen, zoals land- bouwhaventjes, bietenhaventjes en dijkpalen. Essentieel voor kennis, herstel en behoud van deze elementen is de opbouw van een net werk en samenwerking tussen vrijwilligers, bewoners en samenwerkingspartners die bij het proces betrokken worden. Iedere workshop en excursie bracht de deel nemers kennis en nieuwe inzichten. Een natuurexcursie naar inlagen en karrevelden toonde de positieve effecten van Plan Tureluur met als gewenste bijvangst een heuse Noordse woelmuis, gevangen met een inloopval. Een zeldzame soort die hier nog voorkomt en waarvoor beheer van groot belang is. Met behulp van de vallen wordt onderzocht hoe het de Noordse Woelmuis in dit gebied vergaat. Deelnemers aan deze dag gingen met een karrevracht aan nieuwe kennis(en) weer naar huis. De Boom In Zomer 2016 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 17