stroken met kort gras of braakliggende grond. Hier kunnen vogels voedsel vinden in de periode dat ze jongen hebben. De hogere vegetatie is dan weer goed om in te broeden of om in de winter zaden te vinden. De randen hebben een belangrijke functie voor vogels, maar natuurlijk ook andere natuurwaar den. Daarnaast zijn de randen ook voor de landbouwer van betekenis: ze helpen hem om duurzamer te telen. Dit is nog niet zo heel inzichtelijk, maar uit verschillende proef projecten is gebleken dat akkerranden een belangrijke functie hebben bij het bestrijden van plaaginsecten. In meerjarige randen vestigen zich insecten die plaaginsecten bestrijden. In bepaalde gewassen kunnen bespuitingen tegen insecten dan achterwege blijven. Recent is een project gestart waarbij in en nabij boomgaarden maatregelen getroffen worden, zoals het inzaaien van randen met inheemse kruiden. De bloemen zorgen voor een brede bloeiboog, waardoor bestuivende insecten (zoals solitaire bijen) zich in de boom gaard vestigen en zorgen voor een betere bestuiving van het fruit. De akkerranden die gericht zijn op het ontwik kelen van natuurwaarden, bestaan over het algemeen uit verschillende stroken. In Zeeland zijn er patrijzenranden, leeuwerikranden en wintervoedselranden. Van een rand profiteren meerdere soorten. Een netwerk van randen die aansluiten op andere biotopen (zoals dijken en natuurgebieden) functioneert het best. De meer op recreanten gerichte randen liggen vaak langs wegen of bij boerderijen in gebieden met veel toeristen. Ze bestaan uit eenjarige mengsels met veel bloemenpracht. Vaak staat hier een informatiebord bij en mag men tegen betaling een bosje bloemen plukken. Deze randen hebben wel iets van waarde voor de Zeeuwse akkernatuur, maar niet zoveel in vergelijking tot de andere varianten. Akkerranden die aangelegd worden voor het behoud en de ontwikkeling van natuur waarden komen in aanmerking voor een vergoeding. Dit wordt geregeld via het collectief Poldernatuur Zeeland. De randen moeten wel voldoen aan zeer specifieke eisen. Ook voor toeristische randen zijn soms lokale subsidiepotjes beschikbaar. Mensen die zelf graag een bijdrage willen leveren aan de Zeeuwse akkernatuur en een hoekje over hebben, kunnen op eigen initiatief een stukje grond inzaaien met een specifiek mengsel. SLZ kan hierbij helpen om het juiste mengsel te kiezen. Schouwstroken zijn geschikt voor eenjarige mengsels. Vanwege het jaarlijks berijden met zware machines moeten de verwachtingen hier vanwege de bodem verdichting echter niet te hoog zijn. veldleeuwerikrand

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 27