De bestrijding van Amerikaanse vogelkers Door: Lucien Calle, medewerker SLZ De Amerikaanse vogelkers is een uitheemse struik. De soort heeft een slechte reputatie, omdat ze zich razendsnel kan verspreiden en zich al snel heel dominant kan gedragen. Vooral in de bossen op binnenlandse zand gronden en in de duinen is het een pestsoort die vaak intensief wordt bestreden. Ook SLZ doet al langere tijd op verschillende plaatsen en met diverse methoden mee aan die bestrij ding. In dit artikel wordt een beknopt overzicht gegeven van de mogelijke methoden, die soms ook gecombineerd ingezet kunnen worden. Omdat de vogelkers vaak in natuurgebieden groeit, zijn we terughoudend in het gebruik van chemische middelen. Deze worden hier verder niet behandeld. De "Metermethode" In het verleden werden de stammen van de vogelkers bij de Metermethode laag bij de grond afgezaagd. Dat gaf vaak een onbevredi gend resultaat, omdat de struiken vanuit de overgebleven stobben massaal weer uitliepen. Wanneer de stammen hoger worden afgezet, variërend tussen de 60 en 100 cm, lopen de meeste en vitaalste nieuwe twijgen boven aan de stammetjes uit. Wanneer deze twijgen een paar weken na het uitlopen nog een keer wor den teruggezet, is er een flinke kans dat de struik zal sterven. De Metermethode werkt het beste in de (half-)schaduw, dus als er een boometage is. De uiteindelijk te kiezen afzet- hoogte hangt af van een veelheid aan factoren zoals de boomleeftijd, de leeftijd van de zagers (kinderen) en persoonlijke voorkeur. Uiteindelijk maakt de gekozen hoogte (60 -100 cm.) niet zo heel veel uit. Deze methode heeft een aantal voordelen: Het is ergonomisch een stuk beter en tevens makkelijker. Je hoeft immers niet zo diep te bukken. Bij een herhalingsronde zijn de opnieuw af te zetten exemplaren veel gemakkelijker terug te herkennen. Je kunt ze al vanaf grote afstand onderscheiden. Dat is een flink voor deel bij het begeleiden van ongeschoolde groepen. De meeste en vitaalste uitlopers staan boven aan op de stammetjes. Het opnieuw afzetten gaat ook nu veel makkelijker, omdat meestal enkel de stam onder de vele uitgelopen takken opnieuw afgezet hoeft te worden. Afzetten met bosmaaier Wanneer op de bosmaaier een zaagblad gezet wordt, kan deze ook gebruikt worden. Zowel voor het afzetten van maximaal polsdikke struiken, als voor het klein houden van veel dichtere, jongere struiken. Bij het afzetten van struiken geldt dan ook weer dat het handig is om de struiken iets hoger af te zetten, zodat de voordelen van de Metermethode weer gelden. Het spreekt voor zich dat bij deze methode de veiligheid een apart aandachtspunt is. Overigens is het zo dat het afzetten in de zomer effectiever is dan in de winter. Bij het afzetten van heel jonge twijgen is het wel nodig dat dit minimaal jaarlijks herhaald wordt. Werken met 2

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 4