en kunnen ze gezien worden als kleine pareltjes die een rol kunnen spelen bij de toeristische en recreatieve ontsluiting van het buiten gebied. Herkenbaar en beleefbaar Er liggen nog een heleboel kansen om de gekrompen en verdronken dorpen weer onder de aandacht te brengen, leesbaar en beleefbaar te maken. Samen met de gemeente Schouwen- Duiveland en de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland willen we vooral de her kenbaarheid en beleefbaarheid verhogen en de opgebouwde kennis over deze belangrijke cultuurhistorische objecten onder de aandacht brengen van de bewoners en bezoekers van Schouwen-Duiveland. Op 3 oktober jl. hebben we in het gemeentehuis te Zierikzee een presentatie gehouden over dit project waar veel belangstelling voor was. Categorieën Om dit project te behappen, hebben we rand voorwaarden gemaakt waar een dorp aan moet voldoen om in dit project mee te draaien. Uit inventarisatie blijkt dat we deze dorpen kunnen opsplitsen naar 4 categorieën: Categorie A: Het is ooit een dorp geweest; mét kerk (volgens archief Bisdom Utrecht) en bebouwing maar het is nu niet meer herkenbaar in het land schap. Er is ook geen plaatsnaambord o.i.d. Dit zijn de gekrompen dorpen: Ellemeet, Duivendijke, Klaaskinderkerke, Zuidwelle, Beldert en verdronken dorpen: Bommenee, Westenschouwen havenbuurt, Clauskinderen, Koudekerke, Zuidkerke, Brieskerke, Westkerke, Oudekerke, Jackenkerke, Rengerskerke, Simonskerke, Borrendamme. (De gehuchten Lookshaven, Rodee, Serooshaven, Hoog- en Laag Weldamme worden ook genoemd). Categorie B: Dit zijn dorpen die vervallen zijn tot een buurtschap met woningen anno nu en ze hebben al een plaatsnaambord. Dit zijn de gekrompen dorpen: Brijdorpe, Capelle, Elkerzee, Looperskapelle en Nieuwekerke. Categorie C: Deze dorpen hebben grote bekendheid bij de bewoners en er is nog bebouwing aanwezig. Dit is het gekrompen dorp: Viane. Categorie D: Dit zijn gehuchten die historisch te weinig aansprekend zijn; deze nemen we niet mee in dit project. (Ouwersluis, Stevenssluis, Gouweveer, Houtenpoppen). Financiën Dit project wordt financieel gesteund door de Gemeente Schouwen-Duiveland, Rabobank Oosterschelde Coöperatief Dividend, Stichting Renesse, Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland, Familiefonds Hurgronje, ANWB, Stichting Nico Job Beije en nog een fonds dat geen naamsvermelding wenst. Oud dorp in nieuwe omgeving Om deze dorpen weer zichtbaar te krijgen, gaan we op 16 locaties doorzichtige informa tieborden plaatsen met daarop de contouren van het dorp. (Indien er in de archieven te achterhalen valt hoe het dorp er toentertijd heeft uitgezien, willen we die afbeelding gebruiken, dus zo realistisch mogelijk). Je ziet de achtergrond er doorheen van bijvoorbeeld de polder of de Oosterschelde. Hierdoor kun je met een beetje inbeeldingsvermogen het dorp als het ware zien liggen in de bestaande achtergrond. Eronder plaatsen we een bord met achtergrondinformatie. We hopen e.e.a. in het voorjaar van 2017 gerealiseerd te De Boom In Winter 2016 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 27