zijn immers beeldbepalend voor het oude cul tuurlandschap en spelen daarmee een rol in de aantrekkingskracht van 'Zeeland Vakantieland'. Vandaar de inventarisatie, die antwoord moet geven op de vraag hoe het met de boerderijen is gesteld. Dus zijn we gewapend met vragen lijsten de boer opgegaan voor een nieuwe momentopname, een bijzonder leuke ervaring. Buitenkant De vragenlijst vormt een goed handvat voor de beschrijving van de boerderijen. Er is aandacht voor de details: de gevelindeling, de ramen en de ruiten et cetera. Maar ook voor het geheel: de gebouwen, het erf, de erfbeplanting en de omgeving. Alles vanaf de buitenkant gezien en dat is voor ons wel een beetje jammer, want we zijn natuurlijk benieuwd of er ook van de tradi tionele interieurs iets is overgebleven. Gelukkig worden we meestal binnen uitgenodigd en blijkt de eigenaar een enthousiaste verteller over zijn of haar boerderij. Overeenkomsten Wat opvalt, is de enorme variatie in de bouw van de Zeeuwse boerderijen. Dat maakt bijna iedere boerderij uniek. Maar natuurlijk zijn er ook overeenkomsten. Veel boerderijen zijn in de 19de eeuw gebouwd of grondig gemoder niseerd en dat betekent een symmetrische gevelindeling en een centrale gang met de deur in het midden. De ramen hebben een rela tief eenvoudig 6-ruits roedeverdeling, maar de originele schuiframen zijn inmiddels vastgezet en de luiken vaak verwijderd. Nagenoeg alle schuren hebben dwarsdelen en dus grote 6

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 8