mennen voor en kleine mennen en staldeuren achter. Het varkenskot ligt dicht bij de mestput, maar veel boerderijen zijn niet meer als zoda nig in bedrijf. Zo zijn alle varkenskotten - even als de meeste stallen - onbewoond en is de mestput in een keurig gazon, of in een romme lig opslagplaatsje veranderd. De welput is bijna overal verdwenen en in de schaarser wordende bakhuizen zijn de ovens veelal gesloopt. Hoge kosten Het zijn meestal niet de kleinste boerderijen die in de inventarisatie zijn opgenomen en dat betekent dat de meeste eigenaren voor hoge kosten staan bij onderhoud of meer ingrijpen de restauraties. Voor de meeste eigenaren, boer of niet, is dat niet zonder meer op te brengen. Zo hoorden we dat een goede rietdekker 115,- per vierkante meter rekent en dan ben je toch gauw een paar ton kwijt. Dat verklaart ook wel dat sommige boerderijen er wat afge leefd uitzien, het asbest nog niet is vervangen en dat er aan het uiterlijk soms merkwaardig gerommeld is. En wat is de beste koolteerver- vanger? We zijn er nog niet uit. Ankers tussen lucht en landschap Maar al met al blijft er nog heel wat te genieten en steken eigenaren veel geld en energie in een zo verantwoord mogelijk onderhoud van hun eigendommen. Dat levert mooie plaatjes op, van muizenoortjes, makelaars, herstelde têêl- en kousentunen en glanzende rietkappen. De nutstuin is op de terugtocht, maar de siertuinen liggen er prachtig bij, de hoogopgaande erfbeplanting goed onderhouden. Prachtige boerderijen, ankers tussen lucht en landschap, juwelen in het Zeeuwse land. De Boom In Winter 2016 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2016 | | pagina 9