Wat gaan we doen? In samenwerking met de landbouwers gaan we maatregelen voor de akkervogels uitvoeren. Eerst is een plan gemaakt waar de maatregelen ecologisch gezien het best tot zijn recht komen. Vervolgens wordt dit met de landbouwers besproken en landbouwkundig ingepast. Naast maatregelen die al toegepast worden in het reguliere agrarisch natuurbeheer is er ook ruimte voor nieuwe maatregelen. Deze zijn in andere landen al succesvol toegepast, maar zijn ze ook bruikbaar in Nederland? Functionele agrarische biodiversiteit We willen struwelen aanplanten die voor dekking en een goede broedlocatie zorgen. Dit betreft laag blijvende struwelen met doorns. Bestaande opgaande beplantingen willen we omvormen. De meeste akkervogels zijn niet gebaat bij opgaande bomen. Deze bieden ruimte aan predatoren en de akker vogels houden van een meer open landschap. We gaan ook brede randen en blokken inzaaien met een speciaal patrijzenmengsel. Dit mengsel trekt insecten aan, blijft redelijk open, maar biedt toch ook voldoende dekking. Door ze later gefaseerd te beheren en te vernieuwen blijft het biotoop functioneren. De randen dienen voldoende breed te zijn. Dan kom je al snel op oppervlaktes (blokken) van minimaal 28 meter breed. Elders is aangetoond dat in een dergelijk biotoop van 1 ha een patrijzen- familie in principe het hele jaar kan overleven. We willen ook experimenteren met de zoge naamde Keverbanken. Dit zijn iets verhoogde randen (die aangelegd worden door 2 ploeg- voren tegen elkaar aan te leggen). Deze worden ingezaaid met een opgaand gras. Omdat ze iets hoger liggen warmen ze sneller op wat resulteert in meer insecten, dus voedsel voor de jonge patrijzen. Deze randen zijn niet alleen goed voor de akkernatuur maar helpen ook de landbouwers. Ze trekken insecten aan die plaaginsecten helpen bestrijden zodat er niet gespoten hoeft te worden. Dit wordt functionele agrarische biodiversiteit genoemd. Het is de bedoeling de maatregelen te concen treren zodat er een netwerk ontstaat van een compleet biotoop. De ervaringen die we met dit project opdoen kunnen goed gebruikt wor den in het reguliere agrarisch natuurbeheer. In 5 landen (Engeland, Schotland, Duitsland, België en Nederland) worden er vergelijkbare maatregelen uitgevoerd. Partijen waarmee we samen werken komen uit de onderzoekswe- reld, jacht, landbouw en natuurbescherming. In Zeeland werken we samen met Vogel bescherming, Het Zeeuwse Landschap, collec tief Poldernatuur Zeeland en Wild Beheer Eenheid Schouwen. In Brabant is er ook een proefgebied onder de regie van de collega's van het Brabants Landschap. We zijn trots dat we mee kunnen werken aan een dergelijk project waarbij de top van het agrarisch natuurbeheer betrokken is. Wilt u meedoen? Woont u niet in het projectgebied maar wilt u toch iets doen voor de patrijs? De maatregelen die hierboven omschreven staan zijn ook toe pasbaar in andere gebieden. Wilt u meedoen met tellingen of andere hand- en spandien sten, laat het ons weten. Samenwerking Het project in Zeeland wordt gefinancierd door Interreg Northsea. Cofinanciering is verleend door: Provincie Zeeland (soortenbeheer), 18

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 20