Heinkenszand leder dorp zijn eigen boomgaard: Door: Sylvia TuinderenRudieGeus,medewerkers SLZ i.s.m.EdwinvanSluis,dorpsraadHeinkenszand Het project "Ieder dorp zijn eigen boom gaard" is een mooi voorbeeld van bewo nersparticipatie, waarbij iedere keer de aanpak ik de praktijk net een beetje anders is. Enjuist het feit dat de dorps raad er zelf mee aan de slag kan gaan en er een eigen invulling aan te geven, maakt het zo leuk voor bewoners. De rol van SLZ is afwisselend moar heeft vaak wel dezelfde basis ingrediënten: SLZ denkt mee en gaat in een vroeg stadium met bewoners om taoel om te bespreken wat een mogelijke aanpak kan zijn om een dorpsboomgaard te drijven. We geven advies over cemenwerkinbs- partners, bieden een stukje eeenis, facüiteren Id ij het werven van bewoners, maken een kostenplaatje en geven inzicht in manieren waarop de bewoners ook zelf aan de slag kunnen gaan met fondswerving of een vorm van adoptie van de bomen. Het beheer is natuurlijk altijd aandachtspunt. Het meewerken aan de boomgaard in Heinkenszand, was een voorbeeld van grote betrokkenheid en zelfwerkzaamheid van de dorpsraad. Bij iedere boomgaard zijn er andere samenwerkingspartners: in Heinkenszand is Natuurmonumenten als belangrijke schakel nauw bij het project betrokken geweest. De grond en wat geld voor de dorpsraad zijn door de gemeente beschikbaar gesteld. De dorpsraad deed zelf goed aan PR en de websites van de dorps raad en van SLZ speel den natuurlijk ook een rol. Bij de uitvoering was SLZ betrokken met als resultaat een mooie dorpsboom gaard aangeplant door dorpsbewoners en schoolkinderen. Er was hier een verrassende combinatie tussen het initiatief van de dorps raad en alle samenwerkingspartners. Edwin van Sluis van de dorpsraad Heinkens zand schrijft erover: "Eindelijk is het dan zover. In navolging van het project 'Adopteer een fruitboom' heeft Heinkenszand nu een eigen dorpsboom gaard. Dit idee is geboren in het voorjaar van 2015. In de lente-editie van het blad "De Boom In" van SLZ lazen de leden van de Dorpsraad een artikel over het creëren van een eigen dorpsboomgaard. De Boom In Lente 20l7Rtichting Landschapsbeheer Zeeland 5

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 7