houd Dorpsboomgaard' de cursus van SLZ gevolgd die speciaal gericht is op het snoeien van hoogstamfruitbomen. Deze cursus bestond uit twee theorieavonden en een praktijkdag, waarbij daadwerkelijk de handen uit de mouwen moesten worden gestoken. We begonnen de praktijkdag in de dorpsboom gaard van Vogelwaarde, waar de jonge aan plant bewonderd kon worden en we uitleg kregen over de vormsnoei. Daarna zijn we vertrokken naar een boomgaard met jong volwassen bomen die al enkele jaren niet gesnoeid waren. Jammer genoeg konden de pruimen- en kersenbomen niet gesnoeid worden vanwege het verkeerde seizoen, maar er waren ook enkele appel- en perenbomen waarbij door medewerkers van SLZ werd voor gedaan hoe een boom gesnoeid moet worden. Natuurlijk mochten we zelf ook voorzichtig wat proberen. Een paar uur later waren we moe maar tevreden met het eindresultaat. We kunnen terugkijken op een leerzame dag waarin we voldoende kennis hebben opgedaan om onze eigen boomgaard op een goede manier van jonge boompjes naar mooie grote bomen te brengen, zodat er nog jaren van genoten kan worden door mens en dier" Volleerde snoeiers In een bestaande 'volwassen' hoogstamfruit- boomgaard in Kloosterzande konden we daarna als 'volleerde snoeiers' zelf aan de slag en kwamen we al gauw tot de ontdekking dat de term 'hoogstam' best letterlijk genomen kan worden. Toen de driedelige ladder tot een hoogte van zo'n 7 meter uitgeschoven en tegen de boom geplaatst was, konden we beginnen met het wegzagen van de eerste takken. Meester Lex Nijmand, die de kinderen begeleidde bij de werkzaamheden, twijfelde geen moment bij het lezen van de uitnodiging van Dorpsraad Heinkenszand of hij met zijn leerlingen mee zou doen met het planten van de bomen: 'Als school vormen we een verbindende schakel in het dorp. Ik zie het dan eigenlijk ook als een soort plicht om hieraan met onze leerlingen deel te nemen. Je doet dit als gemeenschap met elkaar en het vormt de kracht van het dorp als kinderen betrokken worden bij allerlei activiteiten', aldus Lex Nijmand'Je ziet ook dat de kinderen zich verantwoordelijk voelen voor 'hun' boom, en dat is juist waar het om gaat'. De Boom In Lente 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 9