Kleine bosjes Door: Robert Wielemaker, medewerker SLZ In Zeeland zijn redelijk wat kleinere bossen van 0,5 ha (5.000m2) tot 5 ha. En al meer dan 25 jaar is Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) actief in kleine bosjes. Sinds die tijd zijn er voor circa 130 bosjes adviezen gegeven én uitgevoerd. De meest voorko mende maatregel is wel het dunnen van de bosjes om zo meer variatie verkrijgen. Adviezen De voor ons bekende bos adressen zijn nagenoeg allemaal voorzien van een advies plan. We zien de laatste jaren een terugloop in het aantal te maken advies plannen (3 in 2016). Dit document vormt de leidraad voor het beheer en onderhoud. Door vaak een voudige en kleinschalige ingrepen kunnen we het bosje weer interessant(er) maken voor plant, dier én mens. Aan de hand van de Potentiële Natuurlijke Vegetatie (PNV) en de inventarisatie van het bosje zelf maken we een meerjarenplan om te komen tot een meer natuurlijke bosje. Het uitgangspunt is hierbij de aanwezige beplanting, want een bosje is meer dan alleen bomen. Ook struiken, overige vegetatie, mossen en dieren spelen een belangrijke rol om te komen tot een aantrekkelijk en ecologisch bosje. Ook is het mogelijk om een uitge breide inventarisatie te maken waarbij we alle soorten in het bos inventariseren. Bosranden Veel (biodiversiteits)winst is te halen in de randen van het bosje. Te vaak worden de randen onderschat wat betreft hun moge lijkheden voor de natuur. Door enkele veel voorkomende bomen in de rand weg te halen ontstaan er ideale randen voor kruidachtigen en struiken. Zeker aan de zuidkant is een dergelijke rand interessant voor vele vlinders die hier een rustig zonnig plekje te vinden. Rechte bosrand, minder interessant voor vlinders. Foto: Robert Wielemaker Aanplant Slechts in enkele gevallen hebben we het advies gegeven om bomen en struiken aan te planten in het bos zelf. Vaak is dit ook niet zinvol omdat het benodigde zonlicht ont breekt. Wanneer een bos echt monotoon is en de omgeving ook (of weinig dynamisch) dan adviseren we om in de vlinderranden wat interessante struiken te zetten zoals meidoorn of wegedoorn. Wel moet er dan enkele jaren onderhoud worden gepleegd omdat anders de nieuwe aanplant te veel concurrentie zal ondervinden van dominante(re) soorten. 18

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 20