Bestuiving in de perenteelt Katholleke Unlversltelt te Leuven Door: Agneta Colda, Jolien Smessaert en Wannes Keulemans, Via onze onderzoeksprojecten in Vlaanderen proberen we de telers er van te overtuigen dat deze maatregelen echt wel effect hebben. Vooral rond het inzetten van bestuivende insecten in de perenteelt verrichten we veel onderzoek. In de voorgaande jaren hebben we reeds gezien dat zowel hommels als honingbijen een eerder wisselvallige bestui vende werking hebben bij peer terwijl ze bij appel wel voor zeer goede resultaten zorgen. Daarom dat we er voor geopteerd hebben de werking van deze bestuivingsinsecten aan te vullen door middel van het inzetten van met- selbijen. Dit jaar werden er in verschillende 'Sweet Sensation' (een natuurlijke mutant van de Doyenné du Comice met een rode blos, red.) boomgaarden honingbijen, hommels en Zowel in België als Nederland neemt de perenteelt een belangrijk aandeel in binnen de fruitteelt. Toch merken we dat er op vlak van bestuiving nog veel verbetering mogelijk is. Heel wat peren- cultivars zijn zelfonvruchtbaar en zijn dus afhankelijk van kruisbestuiving voor vruchtzetting. De zelfvruchtbare 'Conference' heeft dit probleem niet maar de kwaliteit, vooral de vorm, van deze peren zonder zaden laat soms te wensen over. Ondanks deze problemen die er op wijzen dat kruisbestuiving echt het verschil kan maken, zien we in de praktijk dat er nog maar weinig bestuivings insecten ingezet worden en vinden we ook nauwelijks bestuiverbomen terug in de percelen van 'Conference'. De Boom In Herfst 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 11

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 13