nestgelegenheden echter bekijken, is te zien dat enkel in de boomgaarden waar de metselbijen ook daadwerkelijk wer den uitgezet er een substantieel aandeel van de buisjes in de nestgelegenheid inderdaad bezet is. In de boomgaarden waar geen metselbijen werden uitgezet en waar we moeten rekenen op een natuurlijke populatieopbouw, zijn er slechts enkele buisjes bezet. Dit kan het gevolg zijn van het feit dat de natuurlijke populatie te klein is en we dus moeten inzetten op een beter landschapsbeheer voor de metselbijen. Een andere oorzaak kan zijn dat deze natuurlijke populatie andere nestgelegenheden in de buurt verkoos boven onze nestgelegenheden. wijzen. Over het feit of deze metselbijen ook effectief bijdragen tot de bestuiving kunnen we helaas nog niets zeggen, dit ten gevolge van het uitzonderlijke slechte weer tijdens de voorbije bloeiperiode en de daaropvolgende vorst die veel schade heeft toegebracht aan de jonge vruchtjes. Het feit dat de uitgezette metselbijen wel de nestgelegenheden ten volle benut hebben, biedt wel perspectieven. Dit zou kunnen betekenen dat de teler na een eenmalige investering in het uitzetten van deze metselbijen zijn populatie voor de volgende jaren in stand kan houden via deze nestgelegenheden. Het valt natuurlijk af te wachten of al de eitjes gaan uitkomen en of de populatie ook in de volgende jaren behouden zal blijven. Dat zal verder onderzoek moeten uit- NestgelegenheidvocmasMén n Nestgelegenheid voor metselbijen in een perceel waar WEL metselbijen werden uitgezet. Foto: Agneta Colda metselbijen uitgezet waarvan enkele ook voorzien werden van nestgelegenheden voor de metselbijen. Daarnaast hadden we ook een aantal boomgaarden waar enkel nestgelegenheden werden opge hangen. Op die manier probeerden we de natuurlijke populatie in de boom gaard op te bouwen en te behouden. Wanneer we de bezettingsgraad van deze De Boom In Herfst 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 15