Bestuivers op zwarte bes, Lewedorp, op 10-04-2017 Zwartbronzen zandbij (1%) Blinde bij (1%) Rozenzandbij (7%) Vosje (10%) Aardhommel (13%) Er is niet genoteerd in hoeverre de dieren onder de stuifmeel zaten. Aannemelijk is wel dat de meeste bestuiving uitgevoerd wordt door de talrijkste soorten. Zo kan per fruitteler of per ras een diagrammetje van de aanwezige bestuivers getoond worden. Algemene resultaten Er zijn 35 soorten insecten waargenomen, waarbij enkele soorten tot op soortgroep werden benoemd. Alle bijen en zweefvliegen die werden waar genomen waren algemene tot zeer algeme ne soorten. Er werd bijna geen enkele zeld zame soort waargenomen. Dat lag ook in de lijn der verwachting: het zijn met name de overal talrijk aanwezige soorten die de bestuiving verrichtten. De waargenomen soorten komen heel goed overeen met die in de soortgelijke Nederlandse inventarisaties. Vliegen worden veel minder vaak genoemd dan bijen als het om bestuiving gaat. Bij deze inventarisaties in Zeeland bleken vliegen tal rijker te zijn en vaak ook heel actief van bloem naar bloem te vliegen. Vooral zweef- Gewone pendelvlieg (1%) Bessenbandzweefvlieg (1%) Steenhommel (33%) Kegelbijvlieg (33%) vliegen blijken als bestuivers wel eens te worden onderschat. Bij de bijen zijn 14 van de 18 aangetroffen soorten bodembewonend. Dat geeft aan dat de aanwezigheid van goede nestel- plekken in de bodem van belang zijn. Bij de zweefvliegen domineren twee groepen: soorten waarvan de larven blad luiseters zijn (dus in die zin ook nuttig) en soorten waarvan de larven als bacterie- filteraars in het water leven. Voor die laatste groep is de aanwezigheid van sloten en poelen van belang. De bestuiving van appel, peer, pruim en kers lijkt nogal op elkaar. Dat is goed ver klaarbaar, want de bloembiologie van deze soorten is erg verwant en ook de bloei tijdstippen ontlopen elkaar niet veel. De bestuiving van zwarte bes wijkt echter nogal af van die van de fruitbomen. Met name de steenhommel en rozenzandbij bleken er veel algemener te zijn. In een half uur tijd zijn er wel 50 steenhommel konin ginnen waargenomen. Een dergelijke dicht heid hebben we in Zeeland nog niet eerder gezien. De Boom In Herfst 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 17