'gÊfl Een perceel zwarte bessen te Nisse. De bestuiving van zwarte bes wijkt af van die van fruitbomen. Foto: Arjan de Hulster Enkele opmerkelijke zaken bij de soorten Overal waren wel honingbijen aanwezig, maar de talrijkheid hing wel af van de aan wezigheid van bijenstallen in de directe omgeving. De meeste fruittelers vragen imkers een aantal bijenvolken in de boom gaard te zetten, of houden zelf honingbijen. Metselbijen hebben de naam goede bestui- vers te zijn. Ze werden de eerste inventarisa tiejaren nog niet zoveel aangetroffen. Deze soorten zijn echter goed te stimuleren met nestkasten, zoals in het kader van dit project is gedaan. Daarbij vliegt de gehoornde met- selbij met name op bloeiende peer, waarmee de vliegtijd goed overeenkomt. De iets later vliegende rosse metselbij vliegt vooral op appel, die ook later bloeit. De rosse metselbij blijkt bijna overal aanwezig, slechts in één boomgaard werd de soort niet gevonden. De hommels zijn vooral koninginnen. Werksters vliegen zo vroeg in het jaar nog bijna niet mee (de inventarisaties vonden plaats in de periode 9 april/12 mei). De talrijke aanwezigheid van de rozenzandbij in zwarte bes is heel opmerkelijk. Tijdens de korte inventarisatie werden ongeveer even veel exemplaren gezien, als bij alle inventa risaties ooit in heel Zeeland! Bij de vliegen blijkt de kegelbijvlieg met voorsprong de meest actieve bestuiver. Ze is al vanaf de eerste bloeiende bloemetjes talrijk in de meeste boomgaarden aanwezig, ook wanneer er nog geen honingbijen zijn. In enkele appelboomgaarden bleek ook de snuitvlieg erg talrijk te zijn. De belangrijkste conclusies die we hier uit halen zijn: Een heel groot aantal soorten insecten doet het bestuivingswerk. Slechts een beperkt aantal soorten doet het overgrote deel van het bestuivingswerk, met name honingbij, aardhommel, kegel bijvlieg en snuitvlieg. Vliegen blijken een belangrijkere rol te spelen in de bestuiving dan wat vaak wordt genoemd. De bestuiving in Zeeland lijkt grote over eenkomsten te vertonen met die van andere Nederlandse provincies. De Boom In Herfst 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 17

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 19