Vrijwilligsters monitoren nestkasten van bijen Door: Rijo Meulbroek en Marian Voorneman, SLZ (vrijwilligsters) Naar aanleiding van het project "Meer natuur voor pittig fruit", is SLZ sinds januari weer een "groepje" rijker: Het Bijenhotelmonitorings- groepje! De groep wordt gevormd door Marian Voorneman en Rijo Meulbroek, beiden vrij williger bij de hoogstamgroep. De groep wordt steeds versterkt door een stagiair van SLZ. Sinds 2016 heeft SLZ bijenhotels geplaatst bij fruittelers die daar belangstelling voor hebben en op een natuurlijker manier hun bedrijf willen runnen. Deze bijenhotels worden gemonitord op bezet ting van bijen. Hoewel de honingbijen de naam hebben goede bestuivers te zijn, blijken de soli taire bijen ook heel goed te bestuiven! Voor een fruitteler reden te over om de bijenhotels in zijn boomgaard op te hangen. Bij het monitoren kwamen wij in contact met de fruittelers zelf. De één is nog enthousiaster dan de ander. We krijgen veel te horen over bedrijfsvoering en zien grote verschillen in onderhoud van de boomgaard. Wat opvalt, is dat de bezettingsgraad van de hotels over het algemeen hoger lijkt op de wat groenere bedrijven waar het valfruit mag blij ven liggen en de kruiden tussen de bomen mag blijven staan. De fruittelers laten zich ook graag informeren over de Zeeuwse hagen met o.a. elzen, sleedoorn, hondsroos, wilgen, liguster en veldesdoorn. Want al die bloeiende struiken zijn lokkertjes voor de bijen! Een steilwand is een wand die, zoals het woord al zegt, verticaal staat. Deze wordt door ver schillende zandbijen gebruikt als nestelplaats. Voorwaarde is dan wel dat hij niet begroeid mag zijn en mooi naar het zuiden gericht is. Er zijn ook speciaal een aantal nestheuvels aangelegd. Komend voorjaar willen we de nest heuvels en steilwanden gaan inventariseren.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 20