Bescherming van wilde bijen in Zeeland ttüe zandhommel is inmiddels uitgestorven in Zeeland. Door: Elly Jacobusse, SLZ (stagiaire) Wilde bijen zijn belangrijke bestuivers als het gaat om onder meer fruitteelt. In Nederland komen 358 soorten wilde bijen voor, waarvan er 200 ook in Zeeland voorkomen. Maar liefst de helft van het totale aantal wilde bijensoorten staat op de rode lijst. Achteruitgang van soorten heeft te maken met het verdwij nen van kleinschalig landschap, depositie van stikstof, het gebruik van bestrijdings middelen en klimaatverandering. Stichting Landschapsbeheer Zeeland wil graag iets betekenen in het behoud van wilde bijensoorten. Om dit praktisch te kunnen realiseren, wordt gewerkt aan een overzicht waarin per soort aangege ven wordt wat de algemene kenmerken zijn, wat de mate van bedreiging is en wat de mogelijke oorzaken van achteruit gang zijn. Daarbij wordt onderscheid gemaakt in zeldzame bijensoorten in Zeeland en bijen die in Zeeland het zwaartepunt van hun verspreiding hebben. Op basis van dit overzicht kan een selectie gemaakt worden van soorten die beschermd kunnen worden, en uiteindelijk kan per soort een beschermingsadvies opgesteld worden. Dit zal voornamelijk gericht zijn op het bieden van geschikt voedsel en nestgelegenheid. Stichting Landschapsbeheer Zeeland hoopt zo op kleine schaal te kunnen bijdragen aan de bescherming van bijen. Hoewel de analyse nog niet helemaal uit gewerkt is, kunnen er al enkele conclusies getrokken worden: Er zijn 16 soorten die inmiddels waars chijnlijk uitgestorven zijn in Zeeland Er zijn 19 soorten uiterst zeldzaam en mogelijk al uitgestorven in Zeeland. Hier is monitoring en bescherming zeer urgent Er zijn 40 soorten met een zwaartepunt in Zeeland, daarvoor heeft de provincie een extra verantwoordelijkheid De meest zeldzame soorten bevinden zich in natuurgebieden Ook tuinen kunnen een plek bieden aan Rode lijst soorten De Boom In Herfst 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 21