Verbeteren aanbod van voedsel en nestgelegenheid voor wilde bijen - i Door: Sylvia Tuinder, SLZ Blauwe metselbij op Veldsalie. De achteruitgang van wilde bijen roept om aandacht. Gelukkig zien we diverse initiatieven om de leefomstandigheden van bijen in natuurgebieden, op het platteland en in de stad te verbeteren. We slaan in Zeeland de handen ineen voor de wilde bijen. Stichting Landschapsbeheer, Het Zeeuwse Landschap en het IVN gaan samen aan de slag met de wilde Bijenlinie. We gaan actief inzetten op bijvrien- delijk beheer en op de aanleg van netsel en leefplekken. We zoeken samenwerking met erfeigenaren, (biologische) bedrijven, overheden en particu lieren. We richten ons op gebiedjes waar bijen kunnen nestelen, denk aan een zandheuvel of steilwand. Maar ook het voorkomen van bloeiende wilde planten of bomen. Goed beheer is essentieel. We inventariseren geschikte gebieden en bieden beheerders advies over wat er voor bijen nodig is. Zo komen er kans rijke bijenplekken in natuurgebieden, in de stad en op het platteland. Nederland Zoemt met de opzet van de wilde Bijenlinie. De Bijenlinie wil in Nederland 300 extra wilde bijenplekken realiseren. Om vast te stellen waar al bijenplekken zijn en waar nog kansen liggen komt er landelijk een totaaloverzicht van alle bijen-initiatieven op dit moment. Via een enquete horen we van gemeenten en andere partners wat ervaringen, ambities en eventuele wensen zijn. Dan bepalen we wat nodig is om in Zeeland te zorgen voor betere omstandigheden voor bijen qua voedsel, nes tel- en overwinteringsmogelijkheden. Met de kansenkaart, die zo ontstaat willen we duidelijk maken wat er voor de wilde bij gedaan wordt of nog kan. We zoeken samenwerkingspartners die mee kunnen werken met middelen, locaties of inzet. De wilde bijenlinie wordt landelijk bekend als "Nederland zoemt" en richt zich op de aanleg van bijenplekken en het bijvriendelijker maken van beheer van de openbare ruimte. Wilt u meedoen of een reactie op dit artikel geven stuur dan een email aan: sylvia.tuinder@landschapsbeheerzeeland.nl Het project maakt onderdeel uit van het nationale project Wilde Bijenlinie van de 12 Landschappen en van het nationale project Nederland Zoemt van de st Natuur en Milieu en de 12 Landschappen. Beide projecten worden mede gefinancierd door de Nationale Postcode Loterij. 28

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 30