Een impressie over het belang van bestuivers gemaakt door leerlingen van het Pontes Lyceum te Goes en Zierikzee. Foto's: Joan van der Velden bestuivingstabellen te vinden die aangeven welke rassen elkaar kunnen bevruchten en welke niet. Een aantal rassen is hierin heel kies keurig (zoals Gaia) terwijl andere rassen weinig eisen stellen aan de afkomst van de stuifmeel- korrels (zoals James Grieve). In deze tabellen is tevens te vinden of zelfbestuiving plaats kan vinden of niet. Dit is sterk afhankelijk van het ras. Bij Jonagold vindt vooral zelfbestuiving plaats en bij Golden Delicious is zelfbestuiving zeer beperkt. De bestuiving via insecten vindt plaats door bijen hommels, vliegen muggen, kevers, wantsen en vlinders. Fruitrassen laten verschil len zien in bestuivers; zo leveren bijvoorbeeld hommels de belangrijkste bijdrage voor de optimale bestuiving van Cox en de wilde bij voor Braeburn. Het aandeel van de bestuivers is afhankelijk van de weercondities en de nabij heid van de verschillende bestuivers. Deze nabijheid wordt bepaald door bijvoorbeeld de aanwezigheid van nestkasten van de honingbij en van een jaarrond geschikte woon- en leef omgeving voor wilde bestuivers. Uit recent onderzoek bleek dat 26% van de winst in de perenteelt te danken is aan wilde bestuivers. De aanwezigheid van voldoende bestuivers lijkt wel eens een altijd aanwezige conditie. Dit is het echter niet zo. In de omgeving van Hanyuan in China is de bestuiving van peren mensenwerk. Vanwege tal van oorzaken zoals monocultuur van de peerrassen en sterfte van bestuivers, vindt handmatige bestuiving plaats met kwastjes gedoopt in stuifmeelkor- rels. Deze methode geeft een goede bevruch ting, maar is voor fruittelers in Zeeland onbe taalbaar. Het is dus goed om - vanuit verschillende invalshoeken - stil te staan bij de kansen en risico's van bestuiving van fruitrassen. Stichting Landschapsbeheer Zeeland ziet mogelijkheden om een robuust en duurzaam maatregelenpakket de aanpak van kansen en risico's te combineren met het leveren van een bijdrage aan het behoud en herstel van karakteristieke landschapselementen en van biodiversiteit in Zeeland. Hierbij kan je denken aan gevarieerde Zeeuwse hagen om de boomgaarden met drachtplanten en de aanleg van bijenhotels voor wilde bestuivers. De Boom In Herfst 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 5