Behoud onze Zeeuwse boerderijen! Door: Radboud Mensonides, vrijwilliger bij SLZ Al eeuwenlang is Zeeland een belangrijke agrarische provincie. Zeeland heeft dan ook veel boerderijcomplexen. Zo'n complex bestaat in de regel uit een woonhuis, een bakkeet, een grote schuur, een wagenhuis en een varkenskot. De bouwwijze en de indeling van deze gebouwen wijken af van de rest van Nederland en kunnen als typisch Zeeuws worden bestempeld. De boerderijen met zijn machtige schuren zijn daarmee een kenmerkend deel van de identiteit en het DNA van Zeeland. Het is daarom belangrijk om dit cultureel erfgoed te behouden. Door verschillende ontwikkelingen staat het behoud van dit erfgoed echter onder druk. Gelukkig onderkent de Provincie Zeeland dit. Zij willen de eigenaren faciliteren in het maken van plannen voor onderhoud, restauratie en zo nodig bij herbestemming. Om na te gaan welke complexen eventueel in aanmerking kunnen komen voor deze ondersteuning is de Provincie enkele jaren geleden gestart met een project om te komen tot een lijst van zgn. top-erven in Zeeland. Op basis van een eerdere provinciale inventari satie in 2004-2005 heeft de provincie in 2015 in samenwerking met gemeenten, SLZ, SCEZ, de Boerderij Stichting Zeeland een eerste selectie van ruim 400 boerderijen gemaakt die in detail zullen worden beschreven. De eigenaren daar van zijn uitgenodigd om aan die beschrijving mee te werken. Ongeveer 260 eigenaren heb ben daarop positief gereageerd. Vrijwillige en vaste medewerkers van SLZ, SCEZ en de plaat selijke Heemkundige kringen hebben al deze complexen bezocht en gedetailleerde beschrij vingen en foto's daarvan gemaakt. Niet alleen zijn de verschillende gebouwen beschreven maar ook de groene elementen van het erf zijn daarbij meegenomen. Op basis van deze

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 10