"Er wordt een mooie rij bomen gekapt, mag dit zomaar?" Regelmatig krijgt SLZ vragen over de bescherming van bomen. Er is een hele regelgeving, en voor wie er niet regel matig mee te maken krijgt is het al snel wat ingewikkeld. In dit artikel wordt een beknopt overzicht gegeven van de voor naamste wetten en verordeningen. Tevens vormt dit het startsein voor een artikelen reeks waarbij de verschillende delen van Zeeland zullen worden besproken. Per regio zullen daarbij enkele voorbeelden en beeld bepalende bomen worden benoemd. Natuurwet Grotere groepen bomen buiten de bebouwde kom vallen onder wat in het verleden de Boswet was. De Boswet is recentelijk bijna ongewijzigd opgenomen in de nieuwe Natuurwet. Het gaat alleen om stukken bos met een minimale grootte van 10 are, of bij bomenrijen om meer dan 20 exemplaren. Voorgenomen vellingen moeten bij de Provincie worden gemeld. Slechts heel uitzon derlijk kan een kapverbod worden opgelegd. Wel wordt vrijwel altijd een herplantplicht opgelegd (binnen 3 jaar terugplanten). Wie een boom wil kappen heeft te maken met verschillende wetten: De Natuurwet, Wet alge mene bepalingen omgevingsrecht (Wabo), Wet ruimtelijke ordening (Wro) en in de toekomst ook met de Omgevingswet. De meldplicht geldt niet voor: houtopstanden in de 'bebouwde kom Wet natuurbescherming' (informeer bij twijfel bij uw gemeente) houtopstanden op erven en in tuinen De Ulmus x hollandica 'Belgica'langs de Postweg richting Lewedorp komt in Zeeland nog maar spaarzaam voor. Foto: Luciën Calle

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 16