Bewoners gaan participeren Het jaar 2010 kan wel dienen als markering van een nog steeds groeiende samenwerking met bewonersgroepen, waar de expertise van SLZ een meerwaarde kan hebben. Steeds vaker zijn we schakel tussen gemeente en bewonersgroep. Praktisch als we graag zijn strekt zich dat uit van betrokkenheid bij de planvorming tot en met de realisatie in het veld, in de wijk. Denk aan natuurlijke speel plekken, aanleg van dorpsboomgaarden, ont wikkeling van ommetjes. Ook de activiteiten met basis - en voortgezet onderwijs kan hier genoemd worden. Mensen hebben ideeën, mensen maken plan nen, mensen realiseren plannen. Klaarmet de aanleg en dan volgt het beheer en dat wordt vaak onderschat of zelfs vergeten. Teloorgang ligt dan op de loer. SLZ is de orga nisatie die juist sterk is in dat beheer en samen met bewoners/vrijwilligers zorgen we voor continuïteit in projecten, soms al ruim 30 jaar. Steeds meer gemeenten kennen onze rol en schakelen ons in. 50.000 uur per jaar, welke vrijwilligers realiseren dat? De motivatie van vrijwilligers rust op twee pij lers: het sociale aspect van de activiteiten en de bijdrage aan landschap en natuur. Al die jaren zijn er de regionale zaterdaggroepen met de zo belangrijke rol van hun vrijwillige coördinatoren. De mensen in de groepen zijn volhouders en raken gehecht aan de projecten in hun programma's. Vaak zijn het mensen met een kantoorbaan die in het weekend graag fysiek in de weer zijn. De doordeweekse groepen hebben in de loop der jaren een verschillend karakter gehad. In aanvang waren het mensen die langdurig zonder betaald werk waren en/of op een kruispunt in hun leven stonden. Dat fysiek werk in de buitenlucht goed is voor lichaam en geest, bleek onder meer wanneer iemand het kruispunt kon oversteken naar betaald werk. Daarna was de instroom van 'vutters' een belangrijke factor. Soms vonden ze hun weg vanuit een weekendgroep naar een doorde weekse groep en vaak bleven ze dan ook in het weekend actief. En tot op de dag van vandaag is hun bijdrage van onschatbare waarde. In sociaal opzicht zijn de verschillen de achtergronden van vrijwilligers een bron van lering en vermaak. Ook het principe 'vele handen maken licht werk' is een bindende factor in groepen. Als de dijk is afgeharkt, het rijtje knotbomen zonder pruik schittert in de zon, of als de Zeeuwse haag in de grond zit geeft dat iedereen een tevreden gevoel. En jaren later kom je jouw sporen in het land schap nog tegen. Tenslotte... Een persoonlijke noot: ik ben één van die SLZ vrijwilligers, die 10, 20 jaar en soms nog langer actief zijn. Daarnaast was ik vooral SLZ medewerker en dat dan weer dankzij alle vrijwilligers. Aan dat betaalde werk komt met mijn pensionering binnenkort een eind en ik grijp deze gelegenheid aan, om al die vrijwil ligers waarmee ik heb mogen samenwerken in het veld en daarna op afstand via kantoor, hartelijk te bedanken voor alle avonturen, inspiratie, lessen, support en humor! Typen en aantallen vrijwilligers heb ik in dit artikel vanwege het karakter en de leesbaar heid achterwege gelaten. Wie hiervan een overzicht wil kan dat vinden in het SLZ jaar verslag. De Boom In Winter 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 21