Steeds meer gebieden op de wereld claimen dat ze zo bijzonder zijn dat je er toch echt een bezoek moet brengen. Dit komt voort uit de globalisering van de afgelopen decennia. Als tegenbeweging is de behoefte aan regionale identiteit steeds groter aan het worden. Je trekt als gebied of regio namelijk mensen aan als je duidelijk weet te maken waar je uniek in bent en dat ook weet waar te maken als gebied. Om in termen van natuurbeleving te spreken: je komt niet naar Zeeland om een landschap van sloten met knotwilgen te zien, daarvoor kun je bijna overal in Nederland terecht. Je gaat naar Zeeland voor bijvoorbeeld de zilte deltanatuur. Wil je als Zeeland dus meer dan alleen het kust toerisme dan moet de identiteit, het unieke van Zeeland heel helder zijn en in de markt worden gezet. Zet je in een folder dat het in Zeeland uniek wonen is met een foto erbij van een doorsnee rijtjeshuis dan kom je niet echt geloofwaardig over. Laat je echter een foto zien van een karakteristieke Zeeuwse woning gele gen aan een prachtig krekengebied dan maak je toch echt je punt. Dit noemen we "branding" Daarbij gaat het om een bundeling van het unieke op gebied van o.a. cultuur(historie), landschap, gezondheid/wellness, winkelaan bod, culinair beleven, evenementen en natuur. De samenhang en herkenbaarheid daarvan bepaalt hoe sterk het merk "Zeeland" is. Het klinkt vrij simpel maar het is best lastig om het echte unieke even te benoemen. Een inwoner uit Zeeland kijkt anders naar Zeeland dan iemand van buiten Zeeland. Sterker nog, een Nederlander, een Belg en een Duitser kijken ook heel anders naar Zeeland. Bij een sterk merk probeer je een beeld van iets op te roe pen dat (bijna) voor iedereen herkenbaar en aanspreekbaar is. Denk je bijvoorbeeld aan Berlijn dan denk je onder andere aan de Brandenburger Tor, de Berlijnse Muur, Checkpoint Charlie, een Trabantje, etc. De beel den die opkomen zijn dus de kenmerkende en unieke dingen die maken dat Berlijn geen Parijs of Londen is. Zodra je die unieke elementen weet kun je die gericht bij promotie en marke ting benutten. Dit gaat dus ook voor Zeeland op. Om die reden is de merkstijl "Zeeland Land in Zee" in ontwikkeling. Daarbij wordt naar voren gehaald waar Zeeland uniek in is. De finish van de Tour de France was niet voor niets op de stormvloedkering in de Oosterschelde. Culinair wordt niet voor niets veel aandacht geschonken aan de Zeeuwse Zilte Zaligheden. Er is niet voor niets een film over Michiel de Ruijter gemaakt. Allemaal voorbeelden hoe ingespeeld worden op het kenmerkende en unieke van Zeeland. De strategie erachter is dat mensen een gevoel en een band met Zeeland krijgen, er vaker terug gaan komen, steeds nieuwe dingen ontdekken en zich er zelfs mis schien willen vestigen. Ondernemers spelen daarbij een belangrijke rol. Zij kunnen namelijk producten of arrangementen aanbieden rond die bijzondere kenmerken waardoor de bele ving ervan toe gaat nemen. Voorwaarde is daarbij dat het passend en versterkend is. Het merk Zeeland Land in Zee is nog steeds in ontwikkeling. Tot nu toe is de natuur(beleving) daarin nog vrij onderbelicht geweest. Dat gaat veranderen. Natuur en landschap horen, sterk verweven met cultuurhistorie, onlosmakelijk bij Zeeland. Een toerist zou niet alleen voor de camping en het strand moeten komen maar juist ook voor de kwaliteit van de omgeving, de natuur en het landschap. Uit onderzoek blijkt dat voor mensen die zich in Zeeland willen ves tigen natuur in de omgeving één van de belangrijke vestigingsfactoren is. Verder draagt natuur bij aan een gezond leven en is de intrin- 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 26