Subsidiemogelijkheden via SLZ Door: Sandra Dobbelaar, SLZ De meest gestelde vraag aan Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) is toch wel of er nog subsidie te verkrijgen is. Of het nu gaat om het maken van een plan, het planten van een boom of het her stellen van een toegangshek. Op het eerste gezicht lijkt er weinig perspectief, maar wanneer we alle projecten en regelingen eens nader bekijken, zien we toch nog aardig wat mogelijkheden. Het werk van SLZ wordt voor het groot ste deel financieel mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland en de Nationale Postcode Loterij. Daarnaast betalen ook veel eigenaren en fondsen mee aan de uitvoering van de werk zaamheden. Per project is de financie ring weer anders geregeld en dat bepaalt wat er aan subsidie gegeven kan worden en/of wat er aan bijdrage aan deelnemers wordt gevraagd. Het is niet altijd duidelijk, maar op het over grote deel van het werk van SLZ ontvan gen eigenaren subsidie. Het bijwonen van excursies, lezingen en het volgen van cursussen bijvoorbeeld, wordt mogelijk gemaakt door de Nationale Postcode Loterij en de Provincie Zeeland. Deelnemers betalen maar een bescheiden deel van de kosten van bij voorbeeld de cursus Hoogstamfruitbomen snoeien, Herhalingscursus Snoei hoogstamfruit en Cursus Zeeuwse boerderijen. Een mondeling advies op maat ter plaatse voor een particulier of agrariër wordt 100% gesubsidieerd. Wanneer er een klus wordt afgesproken, die door de vaste vrijwilligers- ploegen van SLZ worden uitgevoerd, wordt een bedrag bepaald waarvoor de klus wordt gerealiseerd. De helft van het bedrag wordt standaard door de Provincie betaald en zo blijft er nog een bedrag over voor de eige naar om de financiering rond te krijgen. Voor bedrijven en overheden geldt dit overigens niet. In onze folder Vrijwilligerswerk niet voor niets, staat precies uitgelegd hoe de kosten voor het vrijwilligerswerk zijn opgebouwd. Op het maken van een eenvoudig plan voor herstel en inrichting van een streekeigen erf of natuurvriendelijk bosperceel, een Zeeuwse haag op Walcheren of een klein cultuurhisto risch element in Veere, een abonnement met schriftelijk advies voor een erf, bosje, grenslin- de of hoogstamfruitboomgaard en de uitvoe rende maatregelen die uit het voorgaande voortvloeien zijn subsidiabel. De eigenaar, m.u.v. een bedrijf of overheid, betaalt ook hier slechts een deel van de kosten. Daarnaast zijn er nog een aantal projecten waarbij plannen en/of uitvoering subsidiabel zijn. Voor bedrij ven is er bijvoorbeeld het Interreg project 2BConnect dat zich richt op natuur op bedrijf- De Boom In Winter 2017 Stichting Landschapsbeheer Zeeland 29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 31