Reuzenberenklauw in het landschap. AHe foto's: Luciën Calle Exoten zijn planten en dieren, die van oor sprong niet in Nederland voorkomen, maar die door de mens (on)bewust naar Nederland zijn meegenomen. Doordat hun natuurlijke vijan den hier ontbreken is er kans dat ze zich vesti gen. Invasieve exoten zijn uitheemse soorten die het hier zo goed doen dat ze gaan woeke ren en schade veroorzaken. Ze vormen bijvoor beeld een bedreiging voor Nederlandse soor ten. Doordat ze zo snel groeien, kunnen ze inheemse soorten verdringen, waardoor zelfs de kans bestaat dat deze uitsterven. Zo is de inheemse Rivierdonderpad waarschijnlijk uit Zeeland verdwenen door exotische grondels. Het is daarom belangrijk om verspreiding van invasieve exoten te voorkomen. De Europese Unie heeft haar lidstaten verplicht gesteld tot het bestrijden van een heel aantal invasieve exoten. Deze zijn op de zgn. Unielijst gezet. De tabel hiernaast geeft een overzicht van de op dit moment in Zeeland aanwezige "Unielijst soorten" Op internet is er veel infor matie beschikbaar over deze soorten. Voor ter reinbeheerders betekent dit dat ze hiermee concreet aan de slag moeten. Het betreft zowel soorten die op het land als in het water leven. Niet alle invasieve exoten staan op de lijst. Er is nu vooral gekeken naar welke soorten zeer schadelijk zijn en waarvan de bestrijding behap baar lijkt. De Amerikaanse vogelkers staat bij voorbeeld niet op die lijst, terwijl deze soort al lang en soms ook intensief bestreden wordt. 2

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2017 | | pagina 4