Voor de Sikkelsprinkhaan geldt ook dat deze eerst als zeldzaam werd getypeerd. Ondertussen is deze soort ook vrij alge meen in de kuststrook. In 2012 waren er slechts twee gevallen. In het afgelopen seizoen waren er bijna vijfentwintig meldingen, mede doordat ook nimfen werden gezien op bloemen van de Zeewinde. De Struiksprinkhaan komt ook voor in het gebied, in zeer klein aantal. Hiervan zijn slechts twee gevalideerde gevallen. De waarnemingen van het Zuidelijk spits kopje laten ook een positieve trend zien. Tot en met 2015 werd deze soort niet of nauwelijks gezien. In 2017 waren er meer dan 40 registraties. Het lijkt er wel op dat deze soort het Gewoon spitskopje vervan gen heeft. Die werd aan het begin van het onderzoek nog wel gezien. Bijna alle soorten hebben een positieve trend. Twee soorten profiteren van klimaat- opwarming: Sikkelsprinkhaan en Zuidelijk spitskopje. Op het Gewoon spitskopje na profiteren alle soorten van het gevoerde beheer. Het Gewoon spitskopje wordt waarschijnlijk verdreven door het Zuidelijk spitskopje. De Sabelsprinkhanen hebben wel te maken met een nieuwe vijand. Een zeldzame zuidelijke graafwesp die oprukt, is de Sphex funerarius. Dit is een sabelsprinkhaandoder, die het voorzien heeft op sabelsprinkhanen voor zijn broed. Afgelopen seizoen is deze graafwesp met vier soorten sabelsprink hanen gezien, op weg naar een nestgang. Sinds 2015 heeft deze graafwesp zich in het gebied gevestigd. Inmiddels is deze ook al in de omgeving van Westkapelle gezien. Landschapsbeheer Zeeland Lente 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 15