Zeker is dat hun bijdrage onmisbaar is voor de aanblik van menig buitenerf in Zeeland. Wie graag buiten komt treft zowel rond erven als in wandelgebieden hoogstam- fruitboomgaarden aan en in vele gevallen hebben onze vrijwilligers de hand in het onderhoud ervan. Wij stelden een aantal vragen aan al onze hoogstam vrijwilligers. Hoe zijn zij er toege komen om dit werk te doen, wat motiveert hen, hoe kijken ze zelf naar hun inzet als (hoogstam)vrijwilliger? Uit hun reacties komt veelal naar voren dat "het buiten werken het nuttige met het aangename verenigt". Een ander zegt: "Ik had lang genoeg een verantwoordelijke bureau functie gehad en ik merkte dat ik blij werd van buiten werken." De hoogstambrigade biedt mensen ook de kans om het hoog- stamfruitonderhoud onder de knie te krij gen en nieuwe contacten op te doen. Door allen wordt de goede sfeer in de ploeg geroemd. "Ik sta op met het gevoel dat ik op avontuur ga met andere ontdekkings reizigers." Een ander zei: "Met de hoogstam- ploeg kom je op de meest uiteenlopende plaatsen in heel Zeeland, van sterk verruig de boomgaarden met veel achterstallig onderhoud tot strak in rijverband aange legde jonge boomgaarden." De vakkundige ondersteuning in het veld door SLZ wordt daarbij gewaardeerd als een onmisbaar element in het geheel. Veel vrijwilligers waarderen het ook erg als de eigenaar betrokkenheid toont en een blijk van waardering geeft voor het uitgevoerde werk. Dit persoonlijke contact maakt veel uit voor de beleving van het werk op de locatie. Gelukkig zijn er vaak hele leuke en gezellige contacten met de opdracht gevers. Voor de vrijwilligers is het een duidelijke zaak dat ze anderen dit werk kunnen aanraden. Zoals één van de vrij willigers zegt: "Niet wachten totdat je met pensioen gaat om eraan te beginnen. Dit werk brengt je in contact met de natuur en geeft energie en een uitdrukking van waar dering die een betaalde baan niet doet." Momenteel zijn de ploegen op volle sterk te, maar komende zomer is er in Noord en Midden Zeeland nog ruimte voor nieu we mensen die interesse hebben in dit werk én de hoogstamploeg ervaring wel eens willen meemaken! Wil je eens mee? Stuur dan een e-mail naar pieter.voets@ landschapsbeheerzeeland.nl Landschapsbeheer Zeeland Lente 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 21