Het land van de eeuwige knotbomen Iedere hoek van Zeeland heeft zijn eigen landschap en bomen bepalen daarbij in grote mate het beeld. Het plaatje van West Zeeuws-Vlaanderen dat het meeste blijft hangen, is dat van de talloze dijken met die eindeloze rijen knotbomen. Een verschil met de andere Zeeuwse regio's is dat hier veel van de geknotte bomen populieren zijn, hoewel ook de knotwilg er wel alge meen is. Vaak gaat het om enorm brede en hoog opgaande knoesten. Wat een werk moet dat zijn om deze bomen te onderhou den. Goed dat de vrijwilligers hier een handje toesteken. Veel van de knotbomen zijn beschermd, omdat ze staan op een bodem met bestemming 'Natuur' of 'Agrarisch met waarden' Waar de polders groot en open zijn, staan rijen populieren als stoere windvangers. Kenmerkend voor West Zeeuws- Vlaanderen zijn de machtige 'Marilandica' populieren. Deze bomen hebben een karakteristieke asymmetrische vorm, zwaar overhangend naar het oosten, met een knik in de stam en dan naar het wes ten toe een zware gesteltak. Fraai is de rij oude 'Marilandica' populieren langs de Damse vaart bij Sluis. Ondanks dat deze bomen al minimaal een jaar of tachtig zijn, zijn de bomen nog steeds vitaal! Langs de Oude Zeedijk bij Zuidzande staat ook een rij 'Marilandica's' Deze bomen zijn niet beschermd in het kader van de Wn (want minder dan 20 exemplaren). Ze zijn wel beschermd i.k.v. de Wro (want dit ter rein heeft bestemming natuur). StëSÈËS Een rij 'Marilandica', niet beschermd door de Wn, maar er is wel een Omgevingsvergunning nodig.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 6