Sporen in het landschap Kreken op Walcheren Door: Iman Labruyère, SLZ De kreek van Westkapelle. Bron: rws In het Zeeuwse landschap zijn veel elementen terug te vinden waarbij de vraag boven komt drijven: hoe is dit ontstaan? Vaak weten we niet beter of het is aanwezig in het landschap, maar er zit meestal een verhaal achter. Hoewel het soms al lange tijd geleden is, ver raden sporen in het landschap iets van het geen zich hier ooit heeft afgespeeld. Was de altijd aanwezige strijd tegen het water hier van de oorzaak? Of zijn er andere invloeden aan te wijzen? We speuren in een aantal artikelen naar sporen in het Zeeuwse land schap. In deze eerste bijdrage letten we op iets wat nog niet eens zo heel lang geleden heeft plaats gevonden. Het gaat namelijk over het ontstaan van de diverse kreken op Walcheren. De meesten van ons weten niet beter of deze kreken zijn aanwezig. Toch zijn ze pas ontstaan aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, nu bijna 73 jaar geleden. Eerst een stukje geschiedenis. In het najaar van 1944 rukten de geallieerden steeds ver der op. De haven van Antwerpen was onontbeerlijk om de oprukkende legers van voorraden te voorzien. Tot dusver werd nog gebruik gemaakt van de verschillende (kunstmatige) havens in Frankrijk. Dit zorg de voor erg lange aanvoerlijnen. Maar om de haven van Antwerpen te kunnen gebrui ken was de controle over de Westerschelde noodzakelijk. Zeeuws-Vlaanderen werd in september en oktober 1944 bevrijd, maar zolang Zuid-Beveland en Walcheren nog in Duitse handen waren was Antwerpen over het water nog steeds onbereikbaar. Daarom werden plannen bedacht om de Duitsers van deze (schier)eilanden te ver drijven. Voor Walcheren was dit: inundatie. De zeedijk bij Westkapelle werd op 3 oktober 1944 gebombardeerd. Zo zou Walcheren onder water komen te staan. De verdedi ging van het eiland zou zo een stuk lastiger Landschapsbeheer Zeeland Lente 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 9