Ze beginnen dan met de nestbouw en in goede jaren kunnen ze 1 of 2 legsels van 4 a 5 eieren grootbrengen. Dat hangt af van droog en warme weer waardoor er meer insecten (muggen!) actief zijn. Deze mug- genjacht kan soms een spectaculair gezicht opleveren: boerenzwaluwen die vlak boven een kreek vliegen; in de 'laag' daarboven de huiszwaluwen en nog hoger in de lucht gierzwaluwen die menig mug verorberen. Vooral de achteruitgang in de soorten rijkdom en aantallen insecten door o.m. pesticiden gebruik en ontwatering spelen de zwaluwen parten. Boerenzwaluw Boerenzwaluwen herken je in hun langere glijvluchten aan hun langere vleugels en gevorkte staart. Ze hebben een rode keel en hebben een donker blauwzwart veren kleed. Zij kunnen in groepsverband broe den, maar ook op zichzelf in een koeienstal, loods, schuur of paardenstalletje in het wei land. Boerenzwaluwen zoeken onder het dak een donkere hoek en een steuntje om het nestkommetje te metselen; dat kan een schoorplank zijn, een roestige spijker of een tl-balk. Boerenzwaluwen arriveren iets eer der: begin april. De boerenzwaluwen uit Nederland overwinteren in westelijk en centraal Afrika; andere in ook in zuidelijk Afrika. Ze kunnen soms 2 of 3 legsels per jaar groot brengen afhankelijk van het weer en de insectenstand. Hoewel de stand van de boerenzwaluw stabiel lijkt, kan ook deze zwaluw wel hulp gebruiken. Veel stallen en schuren zijn hermetisch dicht i.v.m. de voedselkwaliteit; een partij fruit of aardap pelen met zwaluw uitwerpselen kan zomaar worden afgekeurd. Het zou mooi zijn als een deel van de loods of ander alternatief geboden kon worden om de boerenzwaluwen te huisvesten. De boerenzwaluw, maak zijn nest vaak in een gebouw. Foto: Sandra Dobbelaar Wanneer u iets wilt betekenen in het onderzoek en tellen van de huiszwaluwen bij u in de omgeving meld je dan aan bij de plaatselijke vogelwerkgroep. Zij zijn vrijwel allemaal actief voor de huiszwaluw en door u bij hen aan te sluiten kunt veel van over de huiszwaluwen te weten komen. Wilt u meer praktisch advies over wat u op uw erf of in de straat kunt voor de huiszwaluw en de boerenzwaluw kunt doen, bekijk dan het informatieblad op www.landschapsbeheerzeeland.nl of neem voor specifieke vragen contact met ons op. Boerenzwaluw, nest met ingevlochten paardenhaar. Foto: Sandra Dobbelaar. Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 11