Terugblik op de mooie resultaten van vorig jaar Door de bomen het bos zien In de werkvelden waar SLZ actief is (Vrijwilligerswerk, Toegankelijkheid van het platteland, Cultuurhistorie, Biodiversiteit, Natuur en landschapsbeheer en Communicatie) zijn vorig jaar mooie resultaten geboekt. Een korte terugblik op een aantal projecten uit 2017 lichten we hier toe. Het volledige jaarverslag is te downloaden van onze website: www.landschapsbeheerzeeland.nl Door: Robert Wielemaker, SLZ De afdeling Kennis en Communicatie draagt zorg voor het inbrengen van kennis in diverse projecten. Concreet betekent dit dat vrijwilligers én medewerkers zo nu en dan een cursus of workshop krijgen aange boden. Enkele vrijwilligers, die al wat langer werkzaam zijn bij o.a. het project Kleine bosjes, wilden graag hun kennis bijspijke ren. Tevens was het een wens van de voor mannen om eens samen te komen om in de praktijk hun eigen werkwijze te vergelij ken met die van de ander. Dit vormde o.a. de aanleiding om in september van 2017 een studiedag te organiseren. Sinds 2003 is Stichting Landschapsbeheer Zeeland bezig met het project Kleine bosjes. Via dit project kunnen eigenaren (particu lieren en overheden) van kleine bosjes (tot 5 ha) een advies- en onderhoudsplan ont vangen. In dit advies staan vaak kleinschalige maatregelen om de diversiteit van het bosje te verhogen. Daarbij is er aandacht voor hoog- en laagdunning, (vlinder)randen- beheer, de Potentiële Natuurlijke Vegetatie en een 10-jaren planning voor de uit te voeren werkzaamheden. Uiteraard kunnen eigenaren er dan voor kiezen om het zelf uit te voeren, maar onze vrijwilligersploegen kunnen de eigenaren ook helpen. Daarnaast kan een boseige- naar er voor kiezen een abonnement af te sluiten met o.a. als voordeel dat er om de 2 jaar een SLZ medewerker langskomt om advies te geven over het desbetreffende bos. De workshop Ecologisch bosbeheer Na een kort theorie gedeelte gingen 16 vrij willigers en medewerkers aan de slag in het "proefbosje" aan de Voorste kreek te Hoek. In dit bos komt SLZ (i.s.m. Natuurvereniging De Steltkluut) al vele jaren voor het onder houd en beheer. O.l.v. Luciën Calle, inventari seerden alle deelnemers een klein stukje bos op de aanwezige bomen en struiken. De kruiden en mossen werden niet meegeno men omwille van de tijd. Enkele vrijwilligers konden wel 20 soorten vinden in dit kleine stukje bos (Luciën echter meer dan 30). 10

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 12